fot. gk

Dzisiaj piątek „trzynastego”. W wielu z nas samo takie połączenie budzi niepokój, który przywołuje myśl, że tego dnia na pewno wydarzy się coś złego. Pamiętajmy jednak, że teoria ta nie ma racjonalnego uzasadnienia i niezawodnym sposobem na „feralny” piątek jest uśmiech i dobry humor przez cały dzień.

fot. gk

Piątek trzynastego uznawany jest za dzień pechowy w wielu krajach Europy. Dotyczy to szczególnie krajów anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Ciekawostką jest fakt, że nie we wszystkich państwach przesąd ten odnosi się do takiej kombinacji. W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy uznawany jest wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Istnieje nieuzasadniony pogląd, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy Ostatni Wielki Mistrz Zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w.

Przesąd, że w piątek trzynastego będziemy mieli pecha znalazł już swoje naukowe przełożenie. Strach przed tym dniem nazwany został paraskewidekatriafobią. Słowo to powstało z greckiego słowa paraskevi (piątek), dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po grecku strach.

Tak czy inaczej przed taką kombinacją daty i dna tygodnia na pewno nie uciekniemy. Nie jest możliwe, aby w ciągu roku żaden z piątków nie wypadał 13 dnia miesiąca. Generalnie zawsze przypada 1, a mogą wypaść maksymalnie 3 takie dni. Dlatego może warto się do takich dni przyzwyczaić i poszukać swoich sposobów na przełamanie tego przesądu. Bez wątpienia niezawodny będzie tu uśmiech i poczucie humoru przez cały piątek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.