fot. Muzeum Wsi Słowińskiej

Kilka tysięcy turystów przybyło do Kluk koło Smołdzina na Czarne Wesele, czyli coroczne kopanie torfu. To największy kaszubski festyn, który tradycyjnie trwa trzy dni.

fot. Muzeum Wsi Słowińskiej

Dla mieszkańców Kluk i okolicznych nadmorskich miejscowości Czarne Wesel e było od stuleci najważniejszym w roku wydarzeniem. Co roku w maju przez 2-3 tygodnie wspólnie kopali torf dla całej wsi, który był najważniejszym materiałem opałowym i pozwalał przetrwa zimę.

Po pracy wszyscy wspólnie biesiadowali, a ponieważ pracownicy byli czarni od torfu, codzienną imprezę nazywali „czarnym weselem”- Dziś Czarne Wesele to wielki ludowy festyn podczas którego można zobaczyć pokazy kilkunastu rzemiosł. Największą atrakcją jest oczywiście kopanie torfu – mówi Henryk Soja, kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Jak co roku atrakcją festynu są także… konie w butach. Aby na podmokłych terenach konie nie grzęzły w błocie mieszkańcy okolicznych miejscowość zakładali na końskie kopyta klumpy – czyli wystrugane z drewna buty.  Te i inne atrakcje oglądało  już pierwszego dnia kilka tysięcy gości z kraju i zagranicy. Czarne Wesele odbywa się co roku w dniach 1-3 maja. Ten największy kaszubski festyn zorganizowało już po raz siedemnasty Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.

2 KOMENTARZE

  1. Jeszcze się nigdy nie wybrałam na ten festyn .Prawdę mówiąc nie wiedziałam że są takie uroczystości na Kaszubach ale na następnym raz zadbam oto aby większa część mojej rodziny uczestniczyła w tej uroczystości pozdrawiam Agnieszka z Wejherowa

  2. Świetna zabawa, a przede wszystkim bardzo pouczająca. Warto odwiedzać Kluki w tym czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.