UM Koścerzyna / fot. arch.

Ks. Stanisław Czapiewski zostanie honorowym obywatelem Miasta Kościerzyna. Taką decyzję podjęli radni podczas środowej sesji, doceniając w ten sposób bogatą twórczość, duszpasterstwo i pracę misyjną księdza.

Z inicjatywą nadania honorowego obywatelstwa ojcu Stanisławowi Czapiewskiemu wystąpili członkowie miejscowego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Prezes oddziału Mirosław Kaliński, argumentując złożony wniosek, przedstawił w skrócie życiorys księdza Stanisława Czapiewskiego.

UM Kościerzyna / fot. arch.

Ks. Stanisław Czapiewski urodził się l4 maja 1911 roku w Liniewskich Górach. Do szkoły powszechnej i gimnazjum chodził do oddalonej o 5 km Kościerzyny. Jako 16-latek postanowił wstąpić do nowicjatu ojców Jezuitów. W czasie okupacji sowieckiej podczas masowej wywózki Polaków na Syberię, przebywał w klasztorze w Pirisku. Ze względu na niebezpieczeństwo deportacji święcenia kapłańskie otrzymał pół roku wcześniej. W czerwcu 1941 roku został  wywieziony na Syberię. Wstąpił w szeregi Armii Gen. Andersa. Z nominacji został kapelanem 28 Pułku Piechoty w stopniu kapitana. Był także kapelanem młodzieży w Szkole Wojskowej Junaków na Bliskim Wschodzie w Egipcie w Tel-El-Kebir, a także kapelanem wojskowych szkól zeriskich w Nazarecie.

We wrześniu 1946 roku wyjechał do USA, gdzie rozpoczął duszpasterstwo wśród Polonii amerykańskiej dla misji z siedzibą główną w Chicago. Zdobywał środki dla utrzymania polskiej placówki jezuickiej w Rodezji. Sprawował tam stanowisko prokuratora misji. By poznać bliżej pracę misyjną wyjeżdżał do Rodezji (Zambii) i z tych podróży pisał felietony, książki i filmy. Projektował i własnoręcznie budował na bliskim wschodzie i Ameryce pomniki, ołtarze, kaplice i świetlice. Z jego inicjatywy niedaleko Chicago powstał ośrodek harcerski, w którym objął obowiązki kapelana i harcmistrza. Po 36 latach reprezentowania misji w Rodezji, ojciec Czapiewski podjął pracę kapłańską wśród Polonii w Hamtramck, na obrzeżach Detroit. W pracy twórcze wiele miejsca oddawał kaszubszczyźnie. Z jego inicjatywy przy kościele Św. Trójcy w Kościerzynie powstał Dom Pogodnej Starości dla księży emerytów.

Ojciec Stanisław Czapiewski wrócił do Polski w październiku 2005 roku. Jest osobą o ogromnej wrażliwości, pracowitości, pogodzie ducha. Mimo sędziwego wieku nadal pracuje twórczo.

4 KOMENTARZE

 1. SPROSTOWANIE w życiorysie ks. Stanisława Czapiewskiego SJ – ( powyżej )
  ~~~
  1) ……w czasie masowej wywózki Polaków na Syberię przebywał w Wilnie.
  Tu wyświęcony na kapłana 21 grudnia 1940r. Tu też aresztowany i 15 czerwca 1941r.
  wywieziony do obozu pracy na Syberii (wschodni Ural, rejon miasteczek Sośwa,Gari)
  – karczowanie lasów i zwózka drewna.
  2) Ośrodek Harcerski – Camp Norwid powstał około 350 mil od Chicago w stanie Wisconsin
  w rejonie miasta Crivitz.

  Pozdrawiam – Ryszard – Gdańsk
  (siostrzeniec o.S.Cz.)

 2. Kś Stanisław Czapiewski jest moim wujem i jestem dumna,że należę do Jego rodziny.Pozdrawiam i życzę długich lat życia Urszula.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.