fot. archiwum: Latarnia morska w Ustce

W polskich latarniach morskich znowu będą pracować latarnicy. Mimo, że światłem w obiektach od dawna sterują komputery, zwolnieni z pracy latarnicy postanowili założyć stowarzyszenie, które wydzierżawi latarnie morskie.

Na polskim wybrzeżu Bałtyku jest 17 latarni morskich. Funkcję nawigacyjną pełni piętnaście z nich. Dwa lata temu ówczesny dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku postanowił latarnie skomputeryzować, a latarników zwolnić.  – Byliśmy rozgoryczeni, ale nie złożyliśmy broni, a ostatni zwolniony nie zgasił też światła. Latarnicy postanowili założyć stowarzyszenie i wydzierżawić latarnie morskie na środkowym wybrzeżu – mówi Piotr Witkowski, były latarnik, prezes Stowarzyszenia Pro Mari Baltico.

fot. archiwum: Latarnia morska w Ustce

Na powrót latarników zgodził się już nowy dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku, który przyznaje, że nie wyobraża sobie latarni morskich bez latarników. – Zamiast wykonywać pracę latarnika, będą  tylko o niej opowiadać i  oprowadzać turystów – mówi Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. Tym samym oprócz latarników, do latarni wrócą oczywiście także turyści, którzy od kilku lat nie mogli zwiedzać tych fascynujących obiektów.

fot. ustka.info.pl: Widok z latarni morskiej

Za dzierżawę latarni morskich w Gąskach, Darłowie, Jarosławcu, Ustce i Czołpinie stowarzyszenie zapłaci rocznie Urzędowi Morskiemu w Słupsku 75 tysięcy złotych. Pro Mari Baltica zatrudni też wszystkich emerytowanych lub zwolnionych latarników, a także zadba o dozór obiektów.

 

 

2 KOMENTARZE

  1. nareszcie ktoś pomyślał, przecież to jeden z wielu sposobów na turystów, których nie wykorzystujemy odpowiednio!

  2. I owszem, warto w ten sposób dowartościować turystyczne wizyty w latarniach. Kapitał jakim są Ci ludzie jest nie do przecenienia, brawo za dbanie o niego.

    pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.