fot. gk
Spółka BNK Petroleum zakończyła drugi z trzech odwiertów zaplanowanych w pierwszej fazie poszukiwań gazu łupkowego na Pomorzu. Wyniki analiz gazu pobranego z odwiertu w Żychlinie (gmina Potęgowo) poznamy jesienią tego roku.
fot. gk
Odwiert Lębork S-1 zlokalizowany jest w Żychlinie koło Potęgowa, na koncesji Słupsk w odległości około 60 km od pierwszego wykonanego przez spółkę odwiertu Wytowno S-1 i w odległości 30 km od odwiertu Łebień LE-1, który został wykonany przez spółkę Lane Energy pod koniec ubiegłego roku. Odwiert wykonany został do głębokości 3590 metrów i zabezpieczony. Pobrano 223 metry rdzenia, który przekazany będzie do dokładnych analiz. Ich wyników spółka spodziewa się jesienią tego roku. Łączny koszt odwiertu wyniósł 5,6 mln dolarów, a wraz z analizami szacowany jest na 6,5 mln dolarów.
Z informacji przekazanych przez spółkę wynika, że w Żychlinie zaobserwowano liczne przepływy gazu w warstwach łupków sylurskich, ordowickich i kambryjskich. Warstwy łupkowe w odwiercie Lębork były grubsze niż w pierwszym odwiercie wykonanym przez BNK – Wytowno. Potwierdza to przewidywania, że grubość warstw łupkowych rośnie wraz z przesuwaniem się w kierunku głębszych warstw basenu.
Urządzenie wykorzystane do wykonania odwiertu pozostanie w Żychlinie do końca maja. Kolejny odwiert zlokalizowany zostanie w Starogardzie. Jego rozpoczęcie planowane jest w połowie czerwca.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.