12 kwietnia 1961 r. Jurij Aleksiejewicz Gagarin jako pierwszy człowiek w historii poleciał w Kosmos. Jego lot trwał 108 minut. Dzisiaj mija 50. rocznica tego przełomowego dla ludzkości wydarzenia.

Przygotowany na pięćdziesiątą rocznicę pionierskiej wyprawy film, jest połączeniem archiwalnych nagrań głosu Gagarina i zdjęć wykonanych z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Razem tworzą one stosunkowo wierną rekonstrukcję lotu pierwszego kosmonauty – widz może zobaczyć to, co widział Gagarin.

[youtube_sc url=http://youtu.be/RKs6ikmrLgg]

Najsłynniejszy radziecki kosmonauta nie miał prawa jazdy, brakowało mu obycia w towarzystwie i śmiertelnie bał się lotu w kosmos. – Mam nadzieję, że nigdy nie przeczytasz tych słów. Ale czasem ludzie potykają się na ziemi i łamią karki. Coś może się także wydarzyć i tutaj. Jeśli tak będzie, to proszę cię Waliusza, nie umrzyj ze smutku. Mimo wszystko życie to życie i nikt nie ma gwarancji, że jutro nie przejedzie go samochód. –  pisał Gagarin w liście do swojej żony tuż przed lotem.

Po locie Gagarin stał się bożyszczem wśród Rosjan i osobą powszechnie rozpoznawaną, o międzynarodowej sławie. Zapraszano go do wielu krajów m.in. jadł obiad z Królową Brytyjską. Imię Jurija Gagarina nosi miasto Gagarin (dawniej Gżatsk), krater Gagarin na Księżycu, planetoida 1772 Gagarin, plac w Moskwie, gdzie znajduje się 40-metrowy monument kosmonauty. Istnieje też puchar im. Gagarina, główne trofeum nowo utworzonej hokejowej ligi (Gagarin był zapalonym kibicem hokeja). W wielu miastach można spotkać ulice, place, aleje, parki, kluby, szkoły noszące imię Gagarina.

27 marca 1968 roku Jurij i jego instruktor, as myśliwski z czasów II wojny światowej Władimir Sieriogin, zginęli w katastrofie samolotu treningowego MiG-15. Szczątki samolotu Gagarina zaspawano w stalowych beczkach i złożono w podziemiach podmoskiewskiej bazy wojskowej, a ich zawartość okryto tajemnicą. Do dziś nie ma pewności, co było przyczyną katastrofy.

Ze względu na okrągłą rocznicę w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą odbędzie się specjalna impreza, w której wezmą udział kosmonauci z całego globu. Rosjanie odtajnią też kolekcję tajnych akt dotyczących lotu, co potwierdził Oleg Kliszek, Dyrektor Generalny Instytutu Inżynierii Mechanicznej Federacji Rosyjskiej. Setki imprez odbędą się niemal we wszystkich państwach świata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.