12 kwietnia 1961 r. Jurij Aleksiejewicz Gagarin jako pierwszy człowiek w historii poleciał w Kosmos. Jego lot trwał 108 minut. Dzisiaj mija 50. rocznica tego przełomowego dla ludzkości wydarzenia.
Przygotowany na pięćdziesiątą rocznicę pionierskiej wyprawy film, jest połączeniem archiwalnych nagrań głosu Gagarina i zdjęć wykonanych z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Razem tworzą one stosunkowo wierną rekonstrukcję lotu pierwszego kosmonauty – widz może zobaczyć to, co widział Gagarin.
[youtube_sc url=http://youtu.be/RKs6ikmrLgg]
Najsłynniejszy radziecki kosmonauta nie miał prawa jazdy, brakowało mu obycia w towarzystwie i śmiertelnie bał się lotu w kosmos. – Mam nadzieję, że nigdy nie przeczytasz tych słów. Ale czasem ludzie potykają się na ziemi i łamią karki. Coś może się także wydarzyć i tutaj. Jeśli tak będzie, to proszę cię Waliusza, nie umrzyj ze smutku. Mimo wszystko życie to życie i nikt nie ma gwarancji, że jutro nie przejedzie go samochód. – pisał Gagarin w liście do swojej żony tuż przed lotem.
Po locie Gagarin stał się bożyszczem wśród Rosjan i osobą powszechnie rozpoznawaną, o międzynarodowej sławie. Zapraszano go do wielu krajów m.in. jadł obiad z Królową Brytyjską. Imię Jurija Gagarina nosi miasto Gagarin (dawniej Gżatsk), krater Gagarin na Księżycu, planetoida 1772 Gagarin, plac w Moskwie, gdzie znajduje się 40-metrowy monument kosmonauty. Istnieje też puchar im. Gagarina, główne trofeum nowo utworzonej hokejowej ligi (Gagarin był zapalonym kibicem hokeja). W wielu miastach można spotkać ulice, place, aleje, parki, kluby, szkoły noszące imię Gagarina.
27 marca 1968 roku Jurij i jego instruktor, as myśliwski z czasów II wojny światowej Władimir Sieriogin, zginęli w katastrofie samolotu treningowego MiG-15. Szczątki samolotu Gagarina zaspawano w stalowych beczkach i złożono w podziemiach podmoskiewskiej bazy wojskowej, a ich zawartość okryto tajemnicą. Do dziś nie ma pewności, co było przyczyną katastrofy.
Ze względu na okrągłą rocznicę w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą odbędzie się specjalna impreza, w której wezmą udział kosmonauci z całego globu. Rosjanie odtajnią też kolekcję tajnych akt dotyczących lotu, co potwierdził Oleg Kliszek, Dyrektor Generalny Instytutu Inżynierii Mechanicznej Federacji Rosyjskiej. Setki imprez odbędą się niemal we wszystkich państwach świata.