Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na wystawę „Moją polityką jest miłość. Święta Urszula – Julia Maria hr. Ledóchowska (1865-1939)”. Ekspozycję oglądać można od 4 do 30 kwietnia.

Wystawa przygotowana została przez Muzeum Historyczne m. st. Warszawy i Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego. Wykorzystano bogaty materiał ilustracyjny i archiwalny z zasobów sióstr urszulanek SJK. Prezentowana była wcześniej m.in. w senacie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.

Święta Urszula, czyli Julia Maria hr. Ledóchowska, urodziła się 17 kwietnia 1865 r. w Loosdorf w Austrii. Pochodziła z niezwykłej rodziny. Jej pradziad Antoni był posłem na Sejm Czteroletni, Kawalerem Orderu św. Stanisława. Dziadek Ignacy – generałem, dowódcą obrony twierdzy Modlin przed Rosjanami w 1831 r., a stryj Mieczysław – arcybiskupem gnieźnieńsko-poznańskim.

W wieku 21 lat Julia Ledóchowska wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie, przyjmując imię Urszula. Jak sama pisała: „Nie ja wybrałam – wybrał Bóg”. W 1907 r. udała się do Sankt Petersburga, by kierować internatem przy polskim gimnazjum. Z Rosji wydalono ją w związku z wybuchem I wojny światowej. Przeniosła się do Sztokholmu, a następnie do Danii. Tam kontynuowała z siostrami pracę pedagogiczną, jednocześnie propagując wśród Skandynawów sprawę niepodległości Polski. W 1920 r. powróciła do kraju.

Zmarła w Rzymie 29 maja 1939 r. Jan Paweł II kanonizował ją 18 maja 2003 r. Święta Urszula Ledóchowska ceniona była nie tylko za poświęcenie dla innych, zwłaszcza dzieci i ubogich, ale także za swoją niezwykłą pogodę ducha. W marcu 2009 r. Senat RP uhonorował ją specjalną uchwałą, uznając  za aktualny wzór patriotyzmu. W marcu 2011 r. w plebiscycie na „Polkę wszech czasów” znalazła się na czwartym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.