Zdjęcia – FotoGK

12 lipca 2011r.
  • Zdjęcia
Złota jesień w Lęborku

fot. S. Łukaszuk / Jesień to jedna z najlepszych okazji, aby uchwycić w obiektywie aparatu piękno miejskiej przyrody. Nasz czytelnik przesłał nam zdjęcia ozłoconego jesiennymi liśćmi parku w Lęborku.

Uroczystości w Krępie Kaszubskiej ku czci ofiar Marszu Śmierci

fot. ŁukaszH / Jak co roku, w ostatnią niedzielę września, na Cmentarzu Ofiar Marszu Śmierci w Krępie Kaszubskiej odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne. Uczczono w ten sposób pamięć pomordowanych tuż przed końcem wojny więźniów obozu KL Stutthof.

Odpust Matki Boskiej Królowej Kaszub w Sianowie

fot. Jan Henig / W minioną sobotę i niedzielę (8-9 września) przy pięknej pogodzie miały miejsce tegoroczne uroczystości odpustowe w święto patronackie sianowskiej świątyni – Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Dożynki powiatowe w Cewicach

XII dożynki powiatu lęborskiego odbyły się w tym roku w Cewicach. Do gminy zjechały reprezentacje sołectw z całego regionu, aby rywalizować w dożynkowych konkursach i wspólne uczcić zakończenie rolniczego sezonu.

O Uniwersytetach Trzeciego Wieku w Łebie

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, parlamentarzyści, samorządowcy, a także wielu innych gości wzięło udział w ogólnopolskiej konferencji poświęconej roli Uniwersytetów Trzeciego Wieku”, która odbywała się 24-25 sierpnia w Łebie.

Bursztynowa oraz Mała Miss Lata 2012

22 lipca 2012 w Mechelinkach odbyły się wybory Bursztynowej Miss Lata oraz Małej Miss Lata 2012. W pierwszej kategorii udział brały dziewczyny z całej Polski.

Lęborskie Dni Jakubowe 2012

Tysiące turystów i mieszkańcy spacerujący godzinami po centrum miasta – takie widoki w Lęborku ujrzymy tylko podczas wakacyjnego jarmarku. Przez trzy dni miasto tętniło życiem.

Festiwalowe smaki na słupskim grillu

Prezydent Miasta Słupska i Starosta Słupski zorganizowali imprezę pn. \"Słupskie Grillowanie\". Ta kulinarna uczta jednocześnie będąca II Europejskim Festiwalem Smaku \"Smak Pomorza 2012\" odbyła się 21 lipca br. na placu Zwycięstwa w Słupsku.

Paula Wrońska złożyła olimpijską przysięgę

W sobotę 21 lipca br. w Centrum Olimpijskim PKOl odbyło się kolejne zaprzysiężenie członków Polskiej Reprezentacji Olimpijskiej Londyn 2012. Tym razem ślubowali strzelcy i tenisiści. Wśród nich była również lęborczanka Paula Wrońska.

Kultura, tożsamość, język Kaszub

17 lipca w Kaszubskim Uniwersytecie Ludowym w Starbieninie odbyła się uroczysta prezentacja dwunastego Zeszytu Zespołów Senackich pt. „Społeczność kaszubska w procesie przemian”. Inicjatorem publikacji był senator Kazimierz Kleina, przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego.

Rumianie na Zjeździe Kaszubów w Sopocie

Tegoroczny XIV Zjazd Kaszubów odbył się w Sopocie. Nie zabrakło na nim przedstawicieli władz Rumi, posłanki na sejm Krystyny Kłosin, mocno związanej z Kaszubami oraz delegacji ZK-P oddział Rumia.

Rumia: Sobótka 2012

23 czerwca w Rumi odbył się Festyn Strażacki z Pompą. Jak co roku mieszkańcy Rumi licznie stawili się w Parku Miejskim w Janowie. Sobótkę rozpoczęła parada wozów strażackich oraz występ orkiestry dętej pod dyrekcją Tadeusza Gruczy. Organizatorzy zadbali o atrakcje zarówno dla najmłodszych jak i dla starszych uczestników.

Wielka ulewa i burza na Pomorzu

Potężny front burzowy, który wczorajszej nocy przetoczył się przez północną Polskę, dał się mocno we znaki mieszkańcom Pomorza. Strażacy interweniowali ponad 120 razy, doszło do wielu podtopień i kilku uszkodzeń budynków.

VII Biesiada Góralsko – Kaszubska w Popowie

Piękna pogoda i setki gości na kolejnej kaszubskiej biesiadzie w Popowie. Organizatorom nie przeszkodziło nawet trwające w Gdańsku EURO 2012, kolejny raz przygotowali świetną imprezę.

II edycja dnia dziecka z Pogonią Lębork

1 czerwca 2012r. na orliku przy Pl. Piastowskim odbyła się z inicjatywy klubu Pogoń Lębork i Lęborskiego Stowarzyszenia Sympatyków Pogoni Lębork II edycja plenerowo-sportowej imprezy „Dzień Dziecka z Pogonią Lębork”.

Alternatywa dla krajowej szóstki przejezdna

Jeszcze przed sezonem wakacyjnym została otwarta dla ruchu kołowego droga prowadząca z Rumi do Redy wzdłuż krajowej „6”.

"Bezpieczny Przejazd " w Lęborku

Drezyna staranowała na przejeździe kolejowym w Lęborku samochód dostawczy. W wypadku rannych zostało pięć osób. Na szczęście to tylko symulacja, którą przeprowadziły dzisiaj w Lęborku służby ratunkowe przy udziale PKP.

Zawody dzieci niepełnosprawnych w Rumi

fot. Bartłomiej Opajdowski / 24 maja na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi odbywają się nieliczne w rejonie zawody dla dzieci niepełnosprawnych. Zawody organizowane są już od 9 lat, uczestniczą w nich dzieci w wieku od 10 do 15 lat.

Baltops 2012

Od 1 do 4 czerwca w Gdyni prowadzone będą międzynarodowe manewry morskie „Baltops”. Prawie 30 okrętów reprezentujących bandery 12 państw weźmie udział w ćwiczeniach.

Pomorańcy świętowali półwiecze Klubu

Na 50. urodziny Klubu Studenckiego Pomorania zorganizowano wielki zjazd Pomorańców. Uroczyste spotkanie odbyło się 12 maja w Kłosowie koło Przodkowa. Była to znakomita okazja do zapoznania się i integracji pokoleń.

Piękna Rumianka tym razem na konkursie w Chinach

Anna Jamróz, Miss Polski 2009 po raz trzeci reprezentowała nasz kraj na światowym konkursie piękności. Zajęła wysoką pozycję, piąte miejsce w konkursie Miss Oriental Tourism2012 w Chinach. Udział brały 52 kandydatki z całego świata.

Premier Tusk wśród Kaszubów w Kanadzie

fot. Maciej Śmiarowski/KPRM / Polska delegacja rządowa z premierem na czele odwiedziła Kaszubów w Kanadzie. – Jestem niezwykle wzruszony, że mogę tu być z wami – powiedział Donald Tusk po przybyciu do miejscowości Wilno w Barry’s Bay. Z Kanady relacja Eugeniusza Pryczkowskiego.

Wizualizacje Pomorskiej Kolei Metropolitalnej

Projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zostanie dofinansowany ze środków unijnych w kwocie 500 mln zł. W poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku podpisana zostanie umowa na dofinansowanie.

Most kolejowy w okolicach Rozłazina

fot. GK/Jakub Urbański / Na trasie zawieszonej linii kolejowej z Łeby do Pruszcza Gdańskiego, uznawanej za jedną z najbardziej malowniczych na Pomorzu, pozostało wiele obiektów, które do dziś budzą podziw. Jednym z nich jest Młyński Wiadukt, ukryty w lesie w pobliżu Rozłazina.

Pszczelarz z Wejherowa z misją

Co wiemy o pszczołach i dlaczego tak mało. W Wejherowie pszczelarz, Jerzy Stankiewicz zaprosił na swoją działkę ogrodniczą dzieci z pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 11, aby pokazać im życie pszczół i proces powstawania miodu. Dzieci ku uciesze pana Jerzego wyniosły z lekcji bardzo dużo informacji.

Święto 3 Maja w Lęborku

fot. GK/Jakub Urbański / Pod Obeliskiem Niepodległości w Lęborku odbyły się tradycyjne uroczystości z okazji 221 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przy pięknej pogodzie kilkuset mieszkańców uczciło chwalebne wydarzenie z polskiej historii.

Łebscy parafianie cieszą się już nowym kościołem

Parafianie z parafii św. Jakuba Apostoła w Łebie, w ubiegłą niedzielę mogli po raz pierwszy uczestniczyć w mszach w nowo wybudowanym budynku kościoła. Jego budowa trwa od 2000 roku .W chwili obecnej kościół jest już zadaszony.

Archeolodzy szukają śladów z przeszłości

Od 24 kwietnia br. trwają badania archeologiczne w kwartale dawnej zabudowy pomiędzy Placem Pokoju a ul. Młynarską w centrum Lęborka. To niezbędne, ponieważ w przyszłości po sprzedaży przez urząd miejski działek, powstaną tu nowe zabudowania.

Topienie marzanny w Lęborku

Maluchy ze szkół podstawowych i przedszkoli w Lęborku pożegnały zimę tradycyjnym topieniem marzanny w rzece Łebie. Kukły odpłynęły w stronę morza, a ich mali twórcy mają nadzieję, że szybko zawita do nas ciepła wiosna.

Dzień Jedności Kaszubów w Cewicach

Cewice znów udowodniły, że Kaszubów w powiecie lęborskim nie brakuje i potrafią się świetnie bawić. W poniedziałek 19 marca w gminie zorganizowano szereg wydarzeń związanych z obchodami VII Dnia Jedności Kaszubów.

Śliskie chodniki i ulice w Lęborku

Od rana temperatura powietrza w Lęborku utrzymuje się na poziomie jednego - dwóch stopni Celsjusza powyżej zera. Z tego powodu na chodnikach i ulicach powstała śniegowa breja, na której nie trudno o poślizg. Uwaga - wieczorem będzie gorzej.

Atak zimy na Pomorzu. Lębork zasypany

fot. Sławomir Łukaszuk / Intensywne opady przykryły większą część Pomorza grubą warstwą śniegu. Z trudną sytuacją walczą drogowcy. Kierowcy powinni zachować wzmożoną ostrożność. W Lęborku błoto pośniegowe zalega niemal na wszystkich ulicach.

Sztorm zalewa plażę w Łebie

Spacerowicze muszą zapomnieć na jakiś czas o przechadzce plażą w Łebie, która została niemal całkowicie zalana przez wody Bałtyku. Niespokojne morze wdziera się w głąb lądu, zabierając z brzegu tony piasku.

Zdjecia z planu filmu "Wałęsa"

Zdjęcia do filmu o Lechu Wałęsie zaczęto pod koniec ubiegłego roku. Główną rolę, postać byłego prezydenta, gra Robert Więckiewicz, natomiast w postać Danuty Wałęsy wcieliła się Agnieszka Grochowska.

Hiszpanie w Gniewinie

Oficjalna lista wybranych centrów pobytowych zostanie ogłoszona w styczniu, jednak już teraz w mediach mówi się gdzie jaka drużyna chce zamieszkać na czas mistrzostw EURO 2012. Hiszpanie upodobali sobie wieś Gniewino w powiecie wejherowskim.

Badają wrak na dnie Zatoki Gdańskiej

fot. MOSG / Płetwonurkowie Morskiego Oddziału Straży Granicznej podjęli próbę identyfikacji wraku jachtu spoczywającego na dnie morskim kilka kilometrów od plaży w Gdyni Orłowie. Wrak odnalazł Urząd Morski w Gdyni, który poprosił specjalistów o pomoc w identyfikacji zalegającej na dnie jednostki.

Wejherowski klasztor ma nową kopułę

fot. UM Wejherowo / Po blisko 350. latach na wieży wejherowskiego klasztoru stanęła nowa kopuła. Montaż hełmu był ostatnim etapem prac konserwatorskich wykonywanych w kościele klasztornym pw. św. Anny.

Koncert 100 lecia ks. Ormińskiego

Wielki koncert z udziałem chórów z okazji upamiętniania 100 rocznicy urodzin ks. Stanisława Ormińskiego odbył się w Rumi. W sobotni wieczór do Parafii NMP Wspomożenia Wiernych przybyło kilkuset gości.

Dzień Kaszubski w Szczenurzy

fot. A. Tarnowska / 25 listopada 2011r. w Szkole Podstawowej w Szczenurzy był dniem poświęconym kulturze kaszubskiej. Język kaszubski w tej szkole nauczany jest od 1 września tego roku. Na zajęcia uczęszcza ponad 50% uczniów klas I-VI.

Scena jest fajna - koncert w Szkole Muzycznej

fot. archiwum PSM / Trema jest nieodłącznym elementem publicznego występu. Z tym problemem zmierzyli się uczniowie klas pierwszych, którzy zadebiutowali na scenie lęborskiej Szkoły Muzycznej, podczas swojego pierwszego publicznego występu. Koncert pod takim tytułem odbył się 17 listopada.

Kobieta i dziecko ranne w wypadku

fot. KPP / Dwie osoby zostały ranne, w tym 3-letnie dziecko, w wypadku na drodze krajowej nr 6 w Mostach koło Lęborka. VW transporter zderzył się z audi. Jen z samochodów wjechał na skrzyżowanie najprawdopodobniej na czerwonym świetle.

Pogoń Lębork - Olimpia Sztum 5:0

fot. pogon.lebork.pl / Mocnym akcentem zakończyli piłkarską jesień zawodnicy lęborskiej Pogoni. Na swoim stadionie pokonali Olimpię Sztum aż 5:0. Ta wygrana, podobnie jak zwycięstwo przed tygodniem w Skarszewach, idzie już na konto rundy rewanżowej.

Tragedia na molo: to matka zabiła dziecko

Sopocka policja zatrzymała matkę 3-letniej Weroniki, której ciało wyłowiono we wtorek z morza przy sopockim molo. Wiadomo już, że nie był to nieszczęśliwy wypadek – matka przyznała się do zabójstwa!

Lębork we mgle

We wtorek w godzinach wieczornych niemal całe miasto spowiła gęsta mgła. Kierowcy poruszali się z minimalną prędkością, a mieszkańcy z trudem mogli dostrzec sąsiednie budynki. Miejscami widoczność była ograniczona do dwóch metrów.

Bitwa Warszawska w fotografii

Historyczne stroje i batalistyczne widoki sprzed 90 lat wciąż budzą zachwyt. Do 24 listopada w Galerii Ratusz Urzędu Miasta Gdyni oglądać można wystawę zdjęć z planu filmu „Bitwa Warszawska 1920” w reżyserii Jerzego Hoffmana.

Pomorska Gala Ślubna 2011

Kilkudziesięciu wystawców oraz tysiące narzeczonych z całego Pomorza wzięło udział w piątej edycji Pomorskiej Gali Ślubnej. Impreza w tym roku odbyła się w Rumi w hotelu Faltom. Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji.

Patriotyczna akademia w Główczycach

fot. Bogusław Chyła / Wyjątkową inscenizację historyczną przygotowała młodzież z gimnazjum w Główczycach, która w ten sposób postanowiła uczcić Święto Niepodległości. Szkolna akademia zgromadziła tłumy uczniów i mieszkańców gminy.

Obchody Hubertusa w Runowie

fot. runowo.pl / Huczne obchody dnia św. Huberta zorganizowano w Runowie. Kilkudziesięciu jeźdźców wzięło udział w gonitwie za lisem oraz innych konkurencjach przygotowanych na zakończenie sezonu otwartego w jeździectwie.

Najładniejsze posesje w Sopocie

fot. UM Sopot / Poznaliśmy już laureatów XIX edycji konkursu na najładniejszą posesję w Sopocie. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach, na posesje indywidualne, posesje instytucji oraz balkony.

Młodzi w Pobłociu dbają o historię

fot. Paweł Żmuda / Młodzież z Gimnazjum w Pobłociu, dzień przed Wszystkimi Świętymi uprzątnęła część starego poniemieckiego cmentarza. Jest to jeden z ostatnich cmentarzy w gminie, na którym ciągle stoją przedwojenne nagrobki.

40 lat ZK-P w Lęborku

W dniu 22 października 2011 roku członkowie i sympatycy lęborskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego uroczyście świętowali 40-lecie działalności. Jubileusz uświetnili licznie przybyli goście, którzy składali życzenia kolejnych owocnych lat pracy lęborskim Kaszubom.

Taki marsz – tylko w Garczynie

Wielkim sukcesem zakończył się organizowany w Garczynie Marsz na Orientację. Na starcie trzech kategorii startowych stanęło ponad 250 uczestników. Imprezie patronował portal Gazeta Kaszubska.

60 lat lęborskiej Szkoły Muzycznej

Jubileusz 60-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Mieczysława Michalskiego w Lęborku to bardzo ważna chwila, nie tylko dla społeczności szkolnej ale i dla całego środowiska, w którym działa. To naturalna okazja do podsumowania i ukazania dużego dorobku szkoły, jej rezultatów w pracy dydaktyczno-wychowawczej oraz osiągnięć w rozwoju zainteresowań i uzdolnień muzycznych dzieci i młodzieży.

Gimnazjaliści z Żukowa ślubowali w Gdańsku

Niezwykłą uroczystość przeżywali 11 października br. pierwszoklasiści z Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Heweliusza w Żukowie. W obecności dyrekcji, wychowawców oraz zaproszonych gości złożyli swe ślubowanie w Dworze Artusa w Gdańsku. Wydarzenie to wiązało się z czterechsetną rocznicą urodzin patrona szkoły, wielkiego gdańszczanina – Jana Heweliusza.

Dzień Edukacji Narodowej w Leźnie

W tym roku szkolnym Dzień Edukacji Narodowej w Leźnie obchodzono 12. października. W szkole panowała wyjątkowa atmosfera. Uczniowie pięknie ubrani w stroje galowe składali nauczycielom podziękowania za ich trud i zaangażowanie włożone w pracę.

Diss Wave w Łebie

Silny wiatr nad morzem nie sprzyjał dzisiaj spacerom po plaży w Łebie. Są jednak ludzie, którzy kochają taką pogodę! Dla nich wysoka fala na morzu to gwarancja świetnej zabawy i okazja do zaprezentowania swoich umiejętności.

Supernowoczesny dworzec w Sopocie

Parking podziemny na 250 aut, deptak przedłużony aż do dworca, nowy hotel i miejsca pracy to tylko niektóre ze zmian, jakie czekają w najbliższych latach Sopot.

Prezentacja Czarnych Słupsk

W Centrum Handlowym „Jantar” odbyła się oficjalna prezentacja drużyny Energa Czarni Słupsk na sezon 2011/2012 Tauron Basket Ligi.

PoMorski Szlak Kajakowy

W sobotę 24 września 2011 zainaugurowany został „PoMorski Szlak Kajakowy”, którego pomysłodawcą był Wiktor Tyburski- Starosta Lęborski. Dzięki współpracy z Burmistrzem Miasta Łeby, Polskim Związkiem Kajakowym i członkami Klubu Wodnego” Żabi Kruk”, dziewięciu kajakarzy wypłynęło z Portu Jachtowego, w kierunku wschodnim ( Stilo), aby zmierzyć się z falami Bałtyku.

VIII Słupskie Dni Gospodarki

Za nami VIII Słupskie Dni Gospodarki. Tegoroczna edycja słupskiego święta biznesu przybrała inny od dotychczasowego charakter. Zrezygnowano z części wystawienniczej na rzecz dwudniowego forum, które zorganizowano w Dolinie Charlotty.

Nowe boisko w Słupsku

W Słupsku przy ulicy Zielonej oddano do użytku boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią. Koszt budowanej ponad pół roku inwestycji, wyniósł blisko 3 mln złotych.

Dożynki powiatu lęborskiego 2011

W słoneczną niedzielę 11 września, w Charbrowie odbyły się dożynki powiatu lęborskiego. Setki gości odwiedziło tego dnia Gminę Wicko.

Płomień w Łebieniu – to gaz łupkowy

Nad szybem wydobywczym gazu łupkowego w Łebieniu pojawił się ogień – to znak, że jest tam gaz łupkowy. Tak zwaną świeczkę geolodzy zapalają celowo i do takiego widoku będziemy musieli się przyzwyczaić.

Powiat lęborski na Piotrkowskiej w Łodzi

W dniach 3-4 września podczas VIII Jarmarku Wojewódzkiego pracownicy Starostwa Powiatowego w Lęborku, Portu Jachtowego oraz Centrum Informacji Turystycznej w Łebie promowali powiat na Piotrkowskiej w Łodzi, najdłuższej handlowej ulicy Europy.

Gdańskie jachty na targach w Cannes

Gdańskie stocznie - Sunreef Yachts i Galeon biorą udział w prestiżowych Targach Łodzi i Jachtów, które w dniach 6-11 września odbywają się w Cannes. Polskie jachty i łodzie motorowe są coraz popularniejsze na europejskim rynku.

Zlot żaglowców w Gdyni

Dzisiaj (5 września) finał zlotu żaglowców The Culture 2011 Tall Ships Regatta w Gdyni. Wielka parada statków będzie ostatnią atrakcją imprezy. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze zlotu.

Ferrari w obiektywie GK

Reporter Gazety Kaszubskiej podziwiał kilkadziesiąt egzemplarzy kultowej marki Ferrari

Tajemniczy wrak na plaży

Po letnim sztormie morze odkryło kolejne fragmenty wraku na plaży w Łebie. Tajemniczy kadłub badali już archeolodzy, ale na razie nie dowiedli, że to pozostałości niemieckiej barki z początku XX w.

Inwazja stalowych rumaków

fot. Łukasz Kaźmierczak / Na trzy dni Łebę opanowali uczestnicy Zlotu Motocyklowego. Do nadmorskiego kurortu zjechało ich prawie tysiąc! Wszyscy zgadzali się co do tego, że ten długi weekend był za krótki.

Pierwszy dzień Zlotu Motocykli

fot. Łukasz Kaźmierczak / Za nami pierwszy dzień Zlotu Motocykli w Łebie. Do nadmorskiej miejscowości zjechało niemal tysiąc miłośników dwóch kółek. Jedną z atrakcji pierwszego dnia był pokaz fajerwerków.

W Potęgowie otwarto centrum kultury

Gminne Centrum Kultury w Potęgowie uroczyście otwarte. Mieszkańcy z przyjemnością oglądali pomieszczenia, które od teraz będą pozwalały na lepszy rozwój kulturalny gminy.

Święto Wojska Polskiego w Lęborku

fot. Marek Drzewiecki / Obchody Święta Wojska Polskiego w Lęborku jak co roku związane były ze złożeniem kwiatów i uroczystym apelem przed Obeliskiem Niepodległości.

Konferencja na skrzyżowaniu w Rumi

Rumskie skrzyżowanie było miejscem nietypowej konferencji dotyczącej budowy Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej. To tutaj, zwłaszcza w godzinach szczytu i dniach wzmożonego ruchu wakacyjnego, tworzą się potężne korki, które zabierają czas i zdrowie kierowcom.

Samowola budowlana na kanale w Łebie

fot. Łukasz Kaźmierczak / Olbrzymia konstrukcja zatarasowała cały kanał i przysłoniła widok na port w Łebie. Z wodną samowolą bez skutku walczą urzędnicy. Czy wojnę wygrają pokaże czas.

Pokazy ratownictwa wodnego w Łebie

fot. Łukasz Kaźmierczak / W miniony weekend w Łebie turyści oraz mieszkańcy obserwowali pokazy sprawności służb ratownictwa morskiego. W imprezie udział wzięła Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Morski Oddział Straży Granicznej oraz Marynarka Wojenna.

Aleja Prezydencka otwarta

W Łebie oficjalnie otwarta została Aleja Prezydencka. Mimo zapowiedzi uroczystości nie uświetnili prezydenci, których odciski dłoni znalazły się na pamiątkowych tablicach. Dopisali za to mieszkańcy i turyści.

fkulturykaszubskiej

Rekordowe Dni Jakubowe 2011

fot. Sławomir Łukaszuk / Najważniejsze w roku lęborskie święto - Dni Jakubowe, za nami. Gdy opadły emocje z nim związane, warto podsumować, co wydarzyło się w Lęborku.

Donald Tusk na otwarciu Zjazdu Kaszubów

Premier Donald Tusk wziął udział w oficjalnym otwarciu Zjazdu Kaszubów w Lęborku. W swoim przemówieniu podkreślił, jak dużą rolę odegrali Kaszubi w utrwalaniu polskiej tożsamości na Pomorzu.

Kaszubi przybyli do Lęborka!

Niemal 10 tysięcy Kaszubów przybyło do Lęborka na swój XIII Światowy Zjazd. Święto rozpoczęli przemarszem przez miasto.

Kaszubski odpust w Sianowie

Jak co roku tysiące wiernych przybyło do Sianowa by wziąć udział w odpuście ku czci Matki Bożej Królowej Kaszub

Kaszubska Biesiada 2011

Udała się organizatorom VIII Biesiada Kaszubska w Chmielnie. Dopisała pogoda, artyści, a przede wszystkim publiczność, która licznie uczestniczyła w dwudniowej imprezie.

Festiwal latawców nocą – był też batman

fot. Łukasz Kaźmierczak / W Łebie dobiega końca Międzynarodowy Festiwal Latawców. W niedzielę wieczorem zorganizowano nocne pokazy lotów oraz spektakl wiatru i światła na plaży.

Festiwal latawców w Łebie

fot. Łukasz Kaźmierczak / Smoki, węże, rekiny, ośmiornice i setki innych niezwykłych stworzeń zawładnęły niebem nad Łebą. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Latawców, który odbywa się w nadmorskim kurorcie.

Tłumy przyszły na Dodę w Łebie

Tysiące wczasowiczów przybyły na plażę zachodnią, aby zobaczyć jak popularna piosenkarka robi swoje show. Tym mocnym akcentem zakończyło się Święto Łeby.

Księstwo Łeby wciąż żywe

fot. Łukasz Kaźmierczak / Pomimo deszczu, kolorowa i głośna parada przeszła ulicami Łeby. I chociaż jak twierdzi Dorota Rabczewska - \"królowa jest jedna\", musi się pogodzić z tym, że koncertuje dzisiaj w Księstwie.

Po katastrofie w Łebie: to mogło być podpalenie

fot. Łukasz Kaźmierczak / Policja nie wyklucza, że Gród Wiktorii mógł spłonąć w wyniku podpalenia. Trwa dochodzenie, które pomoże ustalić, co było przyczyną pożaru.

Otrzymali kaszubskie Medale Stolema

Tegorocznymi laureatami, wybranymi spośród 15 kandydatur, zostali Danuta Stenka – aktorka oraz Andrzej Gąsiorowski – historyk.

viatool

Pożar w Łebie – spłonął Gród Wiktorii

W nocy doszczętnie spłonął klub \"Gród Wiktorii\" przy ulicy Leśnej w Łebie. Pożar gasiło 11 jednostek straży pożarnej. Ewakuowano ponad 100 osób. Nie było ofiar.

Anna Przybylska matką Stena Spirit

Niemal 30 tysięcy osób zwiedziło podczas dnia otwartego najnowszy prom linii Stena Line. Imię nadała mu znana aktorka i rodowita gdynianka - Anna Przybylska.

Wielkie urodziny słupskiego ratusza

Mimo swych 110 lat nadal jest piękny, imponujący i ma się dobrze - słupski ratusz świętuje dziś urodziny. Władze miasta rozpoczęły uroczystości od poczęstunku gigantycznym tortem.

Festiwal Sztucznych Ogni w Ustce

Dwa dni trwał ustecki X Festiwal Sztucznych Ogni. Tysiące turystów obejrzało kilka pokazów pirotechnicznych.

Suckes rugbystów z Rumi

Pod koniec czerwca na narodowym stadionie Rugby w Gdyni odbył się turniej Finałowy Ekstraligi Rugby 7. Rozgrywki Rugby siedmioosobowego rozgrywane były pomiędzy dziewięcioma klubami.

freemont

Sobótkowo w Rumi

23 czerwca br., w Rumi Janowie odbyła się coroczna Sobótka. W tym roku pod nazwą Festyn z Pompą, a bohaterami imprezy byli strażacy.

Procesja Bożego Ciała w Lęborku

Lęborczanie przeszli dzisiaj ulicami miasta, biorąc udział w uroczystości liturgicznej ku czci Najświętszego Sakramentu.

Rumskie święto deskorolki

fot. Kuba Wojciechowski / 21 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Deskorolki. Rumia także świętowała - impreza odbyła się w Skateparku przy ul. Krzywoustego w Rumi – Janowie.

Erkolo Ashenafi najszybszy

Zwycięzcą XX Międzynarodowego Maratonu Ekologicznego pamięci Tomasza Hopfera w Lęborku został 26-letni Erkolo Ashenafi z Etiopii.

Walczyli z Prusakami

fot. Bogusław Chyła / Dziesiątki rannych, wystrzały armat i muszkietów – tak wyglądało starcie wojsk napoleońskich i pruskich, do którego doszło w Łupawie koło Słupska. Miłośnicy historii postanowili przypomnieć mieszkańcom Pomorza i turystom bitwę sprzed ponad 200 lat.

Wystawa samochodów

fot. UM Słupsk / W Słupsku po raz czternasty odbyło się Forum Motoryzacji. Wraz z Konferencją Naukowo-Techniczną. Atrakcją była wystawa pojazdów przed słupskim ratuszem.

Najlepszy dzień dziecka urządzili kibice

fot. pogon.lebork.pl / 1 czerwca w Lęborku zorganizowano wiele mniejszych i większych imprez plenerowych dla najmłodszych. Mieszkańcy miasta zgodnie twierdzą, że ta najlepsza odbyła się na Placu Piastowskim. Organizatorami byli kibice oraz klub sportowy Pogoń Lębork.

Rekin na Bałtyku

Od poniedziałku trwają na Bałtyku ćwiczenia Marynarki Wojennej pod kryptonimem REKIN 2011. Ich głównym założeniem jest przećwiczenie obronnej operacji na morzu, która ma na celu niedopuszczenie do blokady morskiej państwa w sytuacji narastającego zagrożenia.

Świadectwo dawnych dni

Po lewej stronie drogi ze Smołdzina, tuż przed wsią Kluki odnaleźć możemy zabytkowy cmentarz, wyjątkowy z wielu względów. Dominują na nim pordzewiałe żeliwne krzyże, opatrzone pismem gotyckim, z których odczytamy nazwiska starych rodów słowińskich: Kötsch (Kecz), Schimanke (Szymanko), Kaitschik (Kajczyk).

Dbają o swoje miasteczka

Nie próżnują mieszkańcy gminy Bytów, którzy skutecznie wykorzystują środki z funduszu sołeckiego na rok 2011.

Warsztaty "Remusowa Kara 2011"

Spis Powszechny 2011, szczególnie ważny dla społeczności kaszubskiej, trwa do 30 czerwca. W działania promocyjne zaangażowali się także studenci zrzeszeni w Klubie Pomorania.

Osiem wolnych fok

Knop, Kil, Klif, Koga, Nautek, Cyklon, Certa i Cekin – to osiem młodych fok szarych, które od dziś zamieszkały w Bałtyku. Naukowcy z helskiego fokarium, którzy od lat zajmują się ratowaniem ssaków, mają nadzieję, że wypuszczone na plaży w Czołpinie foki osiedlą się na naszym wybrzeżu.

Szkoła w Pobłociu otrzymała sztandar

W sobotę 7 maja 2011 roku, w Pobłociu (gmina Główczyce, powiat słupski) odbyło się uroczyste poświęcenie oraz nadanie sztandaru Zespołowi Szkół w Pobłociu, w skład którego wchodzi Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima oraz Gimnazjum.

Zasłużone zwycięstwo Słupi

W meczu 13. kolejki pierwszej ligi kobiet Słupia Słupsk odniosła zdecydowane zwycięstwo nad zespołem Startu II Elbląg 35:25 (19:14). Dzięki niemu szczypiornistki z Pomorza nadal przewodzą ligowej stawce.

Trzcinowe żniwa

Trzcinowe żniwa zaczynają się wraz z tęgimi mrozami, bowiem tylko przy ujemnych temperaturach kombajny mogą wjechać na podmokłe tereny, gdzie rośnie najlepsza trzcina. Teraz zbiory ruszyły także na wybrzeżu środkowym, gdzie rolnicy zbiorą plony z łąk i brzegów jezior o łącznej powierzchni ponad tysiąca hektarów. – Na Pomorzu najwięcej trzciny rośnie nad zalewami Szczecińskim i Wiślanym oraz w okolicach Smołdzina, Rowów i Łeby.

Wrak w Łebie

Na plaży w Łebie sztormowe fale odkryły 50-metrowy wrak statku. Ze wstępnych oględzin wynika, że to pozostałości kadłuba bardzo starego drewnianego statku. Wrak zbadają archeolodzy z Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Mury i baszty jak nowe

W Lęborku zakończył się wielki remont średniowiecznych obwarowań. Dawny blask przywrócono murom, basztom i ulicom. Inwestycję, która kosztowała 8,5 mln zł, kwotą 5 mln zł dofinansowała Unia Europejska.

Gęsiobicie w Swołowie

Pieczona gęś, zupa brukwiowa z gęsiną, smalec i pasztety – to „gęsie” atrakcje kulinarne, które przyciągnęły setki mieszkańców regionu i turystów do Swołowa koło Słupska. „Gęsi weekend” to coroczna impreza organizowana przez Muzeum Pomorza Środkowego. Nawiązuje ona do tradycji jesiennego bicia gęsi.

Zabytkowa stodoła

Jej drewniana konstrukcja ma 170 lat, ściany pochodzą z karczmy pruskich huzarów, a pokrycie dachu z siedemnastowiecznego kościoła! Zrekonstruowana zabytkowa stodoła w Skrzeszewie ma niezwykłą historię.

Oktoberfest

Oktoberfest w Monachium, czyli niemieckie dożynki chmielowe w stolicy Bawarii, Niemcy obchodzą już od 200 lat!

Dary Ziemi

Po raz XVII odbyły się w Gdyni-Kolibkach targi Dary Ziemi. Tym razem uzupełnieniem targów ogrodniczych była wielka impreza kulinarna pod hasłem „Europa od kuchni”.

Park dinozaurów w Łebie

Prawie 20 hektarów powierzchni, 100 prehistorycznych okazów, plac zabaw, galeria bursztynów, wystawa etnograficzna i mini zoo – tak prezentuje się największy w Polsce północnej park dinozaurów, który oficjalnie otwarto w miniony piątek.