niedziela, 22 maja, 2022
Strona główna Tagi Ziemie odzyskane

Tag: ziemie odzyskane

Czas na Centrum Osadników

Ponad pięć milionów ludzi znalazło w powojennej Polsce swoje nowe domy. Stare porzucili, choć nie chcieli. I chyba nigdy nie poczuli się na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych jak u siebie. Dopiero ich wnukowie odnaleźli tu własną tożsamość i uznali to miejsce za swoje. Dziś to miejsce, , które chcąc nie chcąc stworzyli na nowo, winne jest im pamięć. Czas, aby idea Centrum Osadników doczekała się realizacji.

Przesiedlona młodość. Zebrali wspomnienia mieszkańców Główczyc

25 czerwca sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach wypełniła się po brzegi, a to za sprawą podsumowania projektu "Seniorie Główczyckie". Projekt zakładał zebranie wspomnień mieszkańców gminy Główczyce, którzy przybyli na Ziemie Odzyskane w latach powojennych oraz wydanie publikacji na ten temat. W ten sposób powstała 160-stronicowa książka zatytułowana "Przesiedlona młodość".

93 rocznica odzyskania Pomorza – Przed powrotem Polski nad morze

Wybuch rewolucji listopadowej w Niemczech oraz Powstanie Wielkopolskie w 1918 roku wpłynęły na aktywność niepodległościową Pomorzan. Tysiące ochotników pospieszyło Wielkopolsce z pomocą. Grupy konspiratorów, patriotów i młodzieży uczestniczyły w walkach.
2,137FaniLubię
305ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Pomorski gryf w nowej odsłonie

Nowocześniejszy, bardziej graficzny, pełen przestrzeni  i światła – tak wygląda nowy logotyp województwa pomorskiego. Przygotowana przez ASP księga identyfikacji wizualnej oparta jest na herbie...