piątek, 7 maja, 2021
Strona główna Tagi Rocznica stanu wojennego

Tag: rocznica stanu wojennego

Chichot historii

Przeglądając bezdebitowe wydawnictwa z lat 80-tych, których sporo mam zgromadzonych w swojej domowej bibliotece, natrafiłem na opublikowany wykład Adama Michnika wygłoszony 14 listopada 1980 roku na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach działającego wówczas Towarzystwa Kursów Naukowych. Autor postawił wówczas m.in. pytanie: „Czy Polacy, naród zajmujący terytorium między Rosją a Niemcami, naród, który nie może dzisiaj liczyć na świecie na jakąkolwiek pomoc, potrafi się wybić na demokratyczne formy bytowania? Czy poza cnotą odwagi Polacy potrafią uchronić cnotę cierpliwości i umiaru, czy potrafią nauczyć się techniki długofalowego oporu wobec nacisku i manipulacji władzy, która była jest i będzie?”

32. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

13 grudnia 1981 roku w Polsce wprowadzono stan wojenny. Władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na której czele stanął Wojciech Jaruzelski. Za swoje czyny generał do dziś nie został osądzony.

Uczcili rocznicę Stanu Wojennego [ZDJĘCIA]

Biblioteka Miejska w Łebie wraz z lęborskim środowiskiem Solidarności z lat 1980 – 1981 zorganizowały happening z okazji 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
2,137FaniLubię
311ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Kaszubska ceramika w technologii druku 3D

Spotkanie tradycyjnego rzemiosła z nową technologią oraz promocja pomorskiej kultury i lokalnych twórców – to idea GLËNY, artystycznego konceptu Fundacji MOZI. Efekty rozpoczynających się...