Z kierunku Inowrocławia pomorska dywizja piechoty wzmocniona 3 i 4 Pułkiem Ułanów Wielkopolskich pod dowództwem płk Stanisława Skrzyńskiego rozpoczęła 17 stycznia marsz w celu opanowania Torunia i okolic nadgranicznych. W stronę grodu Kopernika dywizja przemieszczała się dwiema kolumnami - przez Otoczyn i Gniewkowo - mając w składzie żołnierzy pomorzaków, którzy pospieszyli do Wielkopolski aby zasilić tworzone swoje regionalne pułki: toruński, stargardzki, grudziądzki i kaszubski. Wypełniając patriotyczną misję niosły wolność swej ziemi ojczystej.
Wybuch rewolucji listopadowej w Niemczech oraz Powstanie Wielkopolskie w 1918 roku wpłynęły na aktywność niepodległościową Pomorzan. Tysiące ochotników pospieszyło Wielkopolsce z pomocą. Grupy konspiratorów, patriotów i młodzieży uczestniczyły w walkach.
Nowocześniejszy, bardziej graficzny, pełen przestrzeni i światła – tak wygląda nowy logotyp województwa pomorskiego. Przygotowana przez ASP księga identyfikacji wizualnej oparta jest na herbie...