Jan Paweł II

Najnowsze artykuły oznaczone tagiem 'Jan Paweł II':
10 lat po śmierci Jana Pawła II
10 lat po śmierci Jana Pawła II
Czas biegnie tak szybko. To już mija 10 lat od śmierci papieża Jana Pawła II. W pamięci pozostaje niezapomniany i poruszający wieczór (godz. 21.37) 2 kwietnia 2005 roku. Odszedł wtedy największy z rodu Polaków. Kilka lat temu ogłoszony Błogosławionym i od rok kanonizowany. Święty Jan Paweł II jest także, mocą uchwały sejmowej, patronem roku 2015.
Matka papieża Jana Pawła II
Matka papieża Jana Pawła II
Warto czytać dobre książki. Do takich niewątpliwie zalicza się książka Mileny Kindziuk pt. „Matka Papieża. Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej”. Jest to książka ciekawa, obszerna i napisana z pasją. Dzięki tej publikacji dużo dowiadujemy się o najbliższej rodzinie Karola Wojtyły. Książka ma również charakter świadectwa życia wiarą w świętej rodzinie.
Pielgrzymka z Łeby po relikwię krwi św. Jana Pawła II
Pielgrzymka z Łeby po relikwię krwi św. Jana Pawła II
4 czerwca delegacja uczniów i nauczycieli Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Łebie wzięła udział w parafialnej pielgrzymce do Krakowa po relikwię św. Jana Pawła II. Pielgrzymi z Łeby udali się w tym celu do Kurii Metropolitalnej w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 3. Relikwię z rąk kardynała odebrał ks. Roman Dudek - wikary Parafii pw. Świętego Jakuba Apostoła w Łebie.
Kanonizacja
Kanonizacja
Wielkimi krokami zbliża się dzień 27 kwietnia, w którym to dwaj wielcy papieże zostaną ogłoszeni świętymi Kościoła Katolickiego. Odnoszę jednak wrażenie, że w naszej, polskiej debacie i propagandzie (a jakże!) jest mowa prawie wyłącznie o Janie Pawle II, a konsekwentnie, z małymi wyjątkami, pomijana jest postać Jana XXIII. Dzieje się tak również w polskim kościele. Gdy spojrzałem na okładki wychodzących w tym tygodniu tygodników to znajdywałem jedynie portrety JP II. Także Sejm RP w projekcie uchwały poświęconej temu wydarzeniu skupił się wyłącznie na naszym rodaku co i tak wywołało kontrowersje i sprzeciw partii Palikota i SLD, więc w rezultacie jej uchwalenie zostało odłożone. A telewizyjna „rozmowa” na ten temat pomiędzy profesorami Hartmanem i Niesiołowskim była żenująca i urągała wszelkim regułom merytorycznej dyskusji. Szkoda, że tak marnotrawimy czas na czcze wymiany ciosów zamiast skupić się na pogłębionej refleksji nad dorobkiem i wpływem na bieg historii obydwóch, już za parę dni, świętych.
Kaszëbi w pòdzãce dlô Òjca Swiãtégò
Kaszëbi w pòdzãce dlô Òjca Swiãtégò
Kaszëbi tak wiele zawdzãcziwają Swiãtémù Janowi Pawłowi II za Jegò słowa wërzekłé w Gdini i w Sopòce. To je testameńt dlô nas Kaszëbów. Przed kanonizacją pòwsta piesniô „Swiãti Janie Pawle”, w chtërny ùjãté są słowa Òjca Swiãtégò do Kaszëbów.
Wspomnienie w 9. rocznicę śmierci Jana Pawła II
Wspomnienie w 9. rocznicę śmierci Jana Pawła II
Kajakowe Spływy ks. Karola Wojtyły rzekami Kociewia, Zachodnich Kaszub oraz Zaborów i Gochów.
Wiemy, kiedy Jan Paweł II zostanie świętym
Wiemy, kiedy Jan Paweł II zostanie świętym
Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia przyszłego roku - ogłosił papież Franciszek podczas konsystorza w Watykanie. W konsystorzu wzięli udział kardynałowie z Rzymu i ci przybyli z innych krajów. 27 kwietnia przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego.
W Lęborku przygotowują miejsce pod pomnik Papieża Polaka
W Lęborku przygotowują miejsce pod pomnik Papieża Polaka
18 maja w Lęborku odbędzie się poświęcenie pomnika papieża Jana Pawła II. Społeczny Komitet Budowy Pomnika zaprasza wszystkich mieszkańców, sympatyków i darczyńców na rzecz budowy pomnika. Na uroczystości związane z tym historycznym wydarzeniem zaproszony został Jego Ekscelencja ks. bp. Ryszard Kasyna.
Mija ósma rocznica śmierci Jana Pawła II. Oddajmy mu cześć
Mija ósma rocznica śmierci Jana Pawła II. Oddajmy mu cześć
- Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi. - Dziś mija ósma rocznica śmierci błogosławionego Jana Pawła II. Papież – Polak na zawsze pozostanie w naszych sercach i myślach.
Nuncjusz w Liberii: Jô téż jem Kaszëba!
Nuncjusz w Liberii: Jô téż jem Kaszëba!
Bez cienia wątpliwości swoją kaszubskość podkreślał zawsze ks. Mirosław Adamczyk, 22 lutego br. mianowany przez Benedykta XVI na arcybiskupa i nuncjusza apostolskiego w Liberii. Jest to drugi Kaszuba wyniesiony do tej godności. Jest też siódmym Polakiem piastującym obecnie urząd nuncjusza.