niedziela, 2 października, 2022
Strona główna Tagi CBA

Tag: CBA

I za łby się wzięli

Niektórzy publicyści i komentatorzy przywołują filmową klasykę: „Ojca chrzestnego”, „Zbiega z Alcatraz”, „Dawno temu w Ameryce”. A ja jestem świeżo po obejrzeniu 2. sezonu serialu „Narcos”. A więc na bieżąco porównuję ten serial do toczącej się walki pomiędzy czołowymi aktorami rządzącej partii (nie wymieniam jej nazwy ze względu na całkowitą nieadekwatność słów ją określających z tym co czyni) ze światem przestępczym w tle. Różnica między filmowymi scenami, a tym co widzimy na naszym podwórku jest tylko taka, że tak w serialu jak i przywołanych tytułach trup się ścieli gęsto, a u nas trupów nie za wiele (chociaż prezydent Gdańska był bez wątpienia ofiarą politycznej nagonki, a liczne samobójstwa skazanych na głodowe emerytury byłych funkcjonariuszy są tego przykładem), ale nie wykluczone, że może być ich więcej.

Nie rozumiem

Wiele lat trwało postępowanie prokuratury w sprawie działań CBA, pod wodzą Mariusza Kamińskiego, które budziły podejrzenia, że są niezgodne z prawem, że tworzą swego rodzaju policję polityczną, że wykorzystują instytucje państwa do politycznych porachunków. Słynne sprawy posłanki Sawickiej, dra Garlickiego, śp. A. Leppera czy państwa Kwaśniewskich budziły zasadnicze wątpliwości i sugerowały, że staczamy się w kierunku państwa policyjnego w którym prowokacja, motywy polityczne, instrumentalne traktowanie prawa wypierają rzetelność, poczucie sprawiedliwości i zaufanie do organów państwa. W końcu prokuratura zebrała dowody, które pozwoliły postawić zarzut nadużycia władzy M. Kamińskiemu.

Wyrok

Znajoma lekarka opowiedziała mi nie tak dawno jak to ojciec dziecka przebywającego na jej oddziale idąc za nią szpitalnym korytarzem wsunął jej coś do kieszeni fartucha. Natychmiast zatrzymała się, wyjęła i zwróciła zwinięty banknot oraz ostro zaatakowała tatusia zwracając mu uwagę na niestosowność jego zachowania. Następnie zwołała zebranie oddziału i poinformowała współpracowników o tym zdarzeniu. Nie zgłosiła sprawy na policję czy do prokuratury uznając zachowanie tego gościa za niefortunny incydent.

Personalne przypadki

Media doniosły, że dyrektor Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu, pani Elżbieta Wrzesińska-Żak została odwołana, w trybie zwolnienia dyscyplinarnego, przez prezydenta Ryszarda Grobelnego na wniosek CBA (Centralnego Biura Antykorupcyjnego). Czy wzięła łapówkę? Czy tolerowała korupcję? Czy sprzeniewierzyła publiczne pieniądze? NIE! CBA uznało natomiast, że pani dyrektor sprawując to stanowisko pełni funkcję publiczną, a prawo nie pozwala na prowadzenie w takiej sytuacji prywatnego gabinetu.

Burmistrz Helu i była posłanka PO skazani przez sąd

Po 2,5 letnim procesie sąd w warszawie ogłosił wyrok w sprawie oskarżonych o korupcję, byłą posłankę PO Beatę Sawicką i burmistrza Helu Mirosława Wądołowskiego. Sas zasądził 3 lata dla Beaty Sawickiej i 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat dla burmistrza.

CBA zatrzymało pracownika Zarządu Dróg i Zieleni

Podejrzany o korupcję pracownik ZDiZ w Gdańsku został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Inspektor, 31 letni Bartosz A. został w poniedziałek tymczasowo aresztowany, zaraz po przejęciu kontrolowanej łapówki w kwocie 5 tysięcy złotych.
2,137FaniLubię
306ObserwującyObserwuj

Czytaj także

Pomorski gryf w nowej odsłonie

Nowocześniejszy, bardziej graficzny, pełen przestrzeni  i światła – tak wygląda nowy logotyp województwa pomorskiego. Przygotowana przez ASP księga identyfikacji wizualnej oparta jest na herbie...