Foki przychodzą na świat

03 kwietnia 2011r. | Drukuj

Na plaży w Mielnie pojawiła się mała foka. To pierwsze w tym roku szczenię urodzone w naturze obserwowane  na wybrzeżu środkowym. Zwierzęciem zaopiekowali się wolontariusze z Błękitnego Patrolu WWF.

– Zgłoszenie o pojawieniu się małej foki otrzymaliśmy dziś o godzinie 15:00. Zwierzę zostało znalezione na głównej plaży miejskiej w Mielnie – mówi  Sebastian Barszczewski, wolontariusz z Błękitnego Patrolu WWF. – To miejsce uczęszczane przez wielu ludzi, więc od razu przystąpiłem do odgrodzenia jej od osób, które dziś z racji dobrej pogody, tłumnie wyszły na spacer – dodaje wolontariusz. Foka ma około 90 centymetrów długości i jest pokryta cała białym futrem, tzw. lanugo, charakterystycznym dla pierwszych tygodni życia foki. Najprawdopodobniej odłączyła się już od matki, ale będzie w stanie poradzić sobie sama.

fot. WWF/ S. Barszczewski: Foka szara na plaży w Mielnie

Tegoroczny sezon narodzin fok szarych zaczął się później niż w ubiegłym roku. Dlatego małe foki na polskich plażach pojawiły się też z pewnym opóźnieniem. Wcześniej stoczniowcy z Gdyni znaleźli w porcie małego samca.

WWF apeluje do wszystkich, którzy zaobserwują fokę, żywą lub martwą, na brzegu o natychmiastowy kontakt z Błękitnym Patrolem WWF, tel. 795536009. Osoba dyżurująca pod tym numerem skieruje w miejsce, gdzie zostanie zgłoszona obserwacja, jednego z 42 wolontariuszy, mieszkających na polskim wybrzeżu. Wolontariusze WWF zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy ssakom morskim, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeżeli foka będzie wymagała hospitalizacji w foczym szpitaliku w Helu, na miejsce dojedzie specjalny samochód z fokarium.


Opublikowano w: PublicystykaWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. wwf pisze:

    Niestety foczka zdechła! Wielka strata, ale trzymajmy kciuki za inne foki na wolności!

Dodaj komentarz