Komu przeszkadza kaszubski regionalizm?

02 kwietnia 2011r. | Drukuj

Donald Tusk ostentacyjnie akcentuje swą kaszubskość – taki zarzut stawiają premierowi politycy PiS w raporcie o stanie państwa, który został opublikowany na stronach internetowych tej partii. – To niezrozumienie idei regionalizmu – odpowiada Kazimierz Kleina, Kaszuba i senator PO.

 

fot. gk

Na 116 stronach PiS stawia zarzuty rządowi Donalda Tuska w niemal wszystkich dziedzinach funkcjonowania państwa. W 56 rozdziałach,  jest mowa o – jak to ujęto – „systemie Tuska”, czyli o tym, dlaczego III Rzeczpospolita wymaga – według polityków PiS – „wielkiej naprawy”. Konieczna jest – zdaniem autorów raportu – deprowincjonalizacja Polski, do czego rzekomo dążył rząd PiS. Według raportu na stosunek PO wobec narodu wpływa… postawa mediów, zwłaszcza zaś „Gazety Wyborczej”, która – zdaniem PiS – „polską tradycję czy polskość jako taką opisuje zwykle w kategoriach nacjonalizmu i szowinizmu”.

fot. gover.pl

Zdaniem autorów raportu, PO mocno podkreśla też znaczenie regionalizmów, czego przykładem jest „ostentacyjne akcentowanie przez Donalda Tuska swojej kaszubskości”. Autorzy raportu nawiązali też do spisu powszechnego i kwestii narodowości. – W istocie, idea regionalizmu, podkreślania własnej tożsamości, kultury i tradycji jest dla nas niezwykle ważna. Jeśli politycy PiS dostrzegają w tym jakiekolwiek zagrożenie dla polskiego państwa, oznacza to, że nie zrozumieli pojęcia regionalizmu – mówi senator Kazimierz Kleina. – To wyciąganie upiorów z szafy w celach politycznych – dodaje polityk PO.

fot. gk

K. Kleina przypomina również wizytę śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Kartuzach, który w lutym 2010 r.  Prezydent składał hołd kaszubskiej wytrwałości i miłości do Polski i dziękował za determinację Kaszubów w 1920 r., dzięki której region znalazł się granicach II Rzeczpospolitej. – Nikt, kto jest rozsądny i mądry, nie ma nic przeciwko kultywowaniu tradycji i historii Kaszub – powiedział wtedy na rynku w Kartuzach Lech Kaczyński.

[youtube_sc url=http://www.youtube.com/watch?v=10tLnjM8iP4]

W politycznym raporcie najbardziej oberwało się jednak Ślązakom. Według PiS „śląskość jest po prostu pewnym sposobem odcięcia się od polskości i przypuszczalnie przyjęciem po prostu zakamuflowanej opcji niemieckiej”. Zaprzyjaźnieni z GK Ślązacy nie chcieli tej tezy nawet komentować…

Raport na stronie: www.pis.org.pl


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu: 6 (dodaj własny »):
 1. dorian pisze:

  Zamach na regionalizm w wykonaniu prezesa Kaczyńskiego z jego świtą wykracza poza zdrowy rozsądek. Zastanawia mnie co było celem formułowania tego typu opinii? Bo skutki łatwo przewidzieć: PiS w swojej chorej nienawiści do wszystkiego co nie-PiS zdołał zrazić do siebie jeszcze bardziej kolejne środowiska (w tym przypadku Hanysów i Kaszubów). Dokąd zmierzasz partio miła?

  Plus za przedstawienie wypowiedzi prezydenta Kaczyńskiego. Świadczy to o schizofrenii panującej w największej partii opozycyjnej. Zatracili się swoich ślepych atakach.

  Pyrsk! :)

 2. WojtekG pisze:

  Przed chwilą Kaczor tłumaczył się w TVP, twierdzi, że nie mieli na myśli nic złego. To jak to jest drodzy Państwo ?

 3. WojtekG pisze:

  Gdyby ktoś chciał sam ocenić przedstawiam link do raportu:

  http://www.pis.org.pl/download.php?g=mmedia&f=raport_o_stanie_rzeczypospolitej_1.pdf

  Zreszztą wypadało w tekscie go umieścić. Zaznaczam też, że nikogo nie bronię, staram się wyrobić własne zdanie na ten temat, ponad medialnym atakiem na omawiany dokument. Czy jest słuszny, każdy powinien sam się przekonać.

 4. olaf pisze:

  Premier Polski czy premier kaszub ?! dla mnie proste, widać że inni się wahają.

 5. Sławek pisze:

  Chyba: premier polski czy przemier Kaszub!? polski to przymiotnik, a Kaszuby rzeczownik. Ja tam się nie wypowiadam na temat polityki, bo to tylko szkodzi, ale szaleńcy powinni dostać żółte papiery i mieć zakaz wstępu do sejmu. I tak, chodzi mi o tego pana na 2. zdjęciu.

 6. aktotocoto pisze:

  I w ten sposób dalej wpadamy w paradoks słabych rządów PO vs szaleństwo Pis. Co dobre wynika ze stawiania wyborcy wobec wyboru lepszego z dwóch złych. Daleko tak nie zajedziemy. Potrzebna nam godna alternatywa, opozycja rozumna i poważna. Naród ma dośc tego cyrku!

Dodaj komentarz