Enea kupuje wiatraki

02 kwietnia 2011r. | Drukuj

Farma wiatrowa w Darżynie (gmina Potęgowo) zmieniła właściciela. Przejęcie wiatraków przez Grupę Enea jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w naszym kraju.

Dotychczasowym właścicielem farmy wiatrowej w Darżynie była spółka Elektrownie Wiatrowe ZU-AN z Bydgoszczy.  W wyniku sprzedaży nowym właścicielem wiatraków stała się Grupa Enea, która planuje zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Zakup farmy w Darżynie jest pierwszym etapem realizacji tej strategii.

 

Farma wiatrowa koło Potęgowa / fot. gk

– Jest to pierwsza tego typu inwestycja realizowana przez Grupę Enea, ale prace nad innymi – znacznie większymi projektami wiatrowymi – są zaawansowane. Do 2020 r. planujemy uzyskać 250-350 MW łącznej mocy elektrowni wiatrowych – podkreśla Maciej Owczarek, prezes zarządu Enea.

Farma wiatrowa w Darżynie powstała w 2008 r. Składa się z nowoczesnych turbin Enercon E-82 o mocy 2 MW. W sumie moc wiatraków o wysokości ok. 100 metrów wynosi 6 MW.  Jej produktywność w 2009 r. wyniosła 15 GWh.

fot. gk


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz