Chmura znad Japonii już u nas

25 marca 2011r. | Drukuj

Radioaktywny pył znad Japonii dotarł nad Europę. Powietrze skażone po eksplozji elektrowni atomowej  Fukushima  jest teraz nad Islandią i zmierza w kierunku Polski.  Naukowcy uspokajają – nic nam nie grozi.

 

fot. google: Elektrownia atomowa Fukushima I po wybuchu

– Rozprzestrzenienie się radioaktywnego pyłu nad północną półkulą to kwestia tylko kilku dni – powiedział Andreas Stoll, naukowiec z Instytutu Badań Powietrza w Norwegii. Dodał, że nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców Europy. Teraz pył znad Japonii jest nad Islandią. Wkrótce dotrze do Polski. To skutek awarii w elektrowni atomowej Fukushima I po trzęsieniu ziemi w Japonii. Państwowa Agencja Atomistyki podkreśla, że dotrą do nas śladowe ilości substancji promieniotwórczych – na poziomie 50-90 mikrobekereli na metr sześcienny powietrza atmosferycznego, które nie zagrażają zdrowiu. Po Czarnobylu zanotowano u nas ok. 200 bekereli, czyli milion razy więcej.
W Japonii, w odległości 100 km od elektrowni Fukushima I, czyli w prefekturach, w których nie było ewakuacji ludności, nie podjęto dotychczas dystrybucji tabletek jodku potasu. Tym bardziej  nie jest konieczne przyjmowanie tego preparatu w Polsce – zapewniają naukowcy.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz