Będzie referendum?

23 marca 2011r. | Drukuj

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce musi mieć akceptację społeczną, a decyzja może być podjęta poprzez referendum – stwierdził Donald Tusk podczas wizyty w Goleniowie (zachodniopomorskie).  Premier zapewniał, że instalacja, która powstanie będzie nowoczesna i bezpieczna.

fot. tvp: Elektrownia atomowa w Temelinie w Czechach

– Nie wykluczam referendum w sprawie budowy elektrowni jądrowej, chociaż być może wystarczyłaby decyzja na poziomie parlamentu, co do przyszłości i programu jądrowego. Bez akceptacji społecznej tego typu przedsięwzięcia nie mają sensu – powiedział w środę premier Donald Tusk na konferencji prasowej w woj. zachodniopomorskim.  Zdaniem szefa rządu, akceptacja w Polsce dla nowoczesnych i bezpiecznych instalacji jądrowych jest bardzo duża. Tusk poinformował, że niedawno rozmawiał z wojewodą zachodniopomorskim, który w imieniu społeczności z tego regionu, naciska  go od dłuższego czasu, by przy wyborze lokalizacji dla drugiej, albo może trzeciej elektrowni jądrowej, brane było pod uwagę dobrze przygotowane Pomorze Zachodnie.
Tusk przyznał, że niepewność i protesty budziła pierwsza niedokończona elektrownia atomowa w Żarnowcu, ale  -jak twierdzi –  opinia publiczna jest zainteresowana, by w Polsce mieć możliwie tanią, bezpieczną i czystą energię.  – Nie możemy popadać w histerię, bo przyczyną zagrożeń radiologicznych w Japonii nie jest awaria elektrowni, tylko potężne trzęsienie ziemi i tsunami – powiedział Tusk. Rząd zakłada, że pierwsza polska elektrownia jądrowa powstanie w 2020 r. na Pomorzu największe szanse ma lokalizacja w Żarnowcu w powiecie puckim.

 


Opublikowano w: PublicystykaPuckWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz