Nowe kaszubskie programy

22 marca 2011r. | Drukuj

Eugeniusz Pryczkowski, znany dziennikarz i działacz kaszubski, przygotowuje nowy cykl programów telewizyjnych – tym razem m.in. w  telewizji satelitarnej CSBTV. Wcześniej redaktor przez 20 lat prowadził autorski program „Rodnô Zemia”.

24 października 2010 roku ukazał się ostatni odcinek telewizyjnego programu „Rodnô Zemia”. Był to jeden z najbardziej znanych programów Telewizji Gdańsk. Pierwsza jego emisja była 21 lipca 1990, a więc przez dwadzieścia lat gościł w naszych domach. Cieszył się dużą popularnością. W latach 2003-7 był jednym z najchętniej oglądanych programów TVG. Niestety, na skutek finansowych problemów telewizji publicznej, a po części z braku przychylności obecnej dyrekcji oddziału TVP w Gdańsku, program został najpierw zawieszony, a potem całkowicie zdjęty z anteny. E. Pryczkowski jednak nie próżnuje. Właśnie przygotował cykl lekcji języka kaszubskiego pod tytułem „Spiéwné ùczbë” w telewizji lokalnej Teletronik. W lekcjach biorą udział gimnazjaliści i licealiści oraz zespoły „Spiéwńé kwiôtczi” i „Młodzëzna”. Emisja jest w każdy piątek. Teletronik jest telewizją kablową, odbiór jest więc ograniczony.

Z kolei od najbliższej soboty, 26 marca, rozpoczyna się emisja innego cyklu w telewizji satelitarnej CSBTV. Ma tytuł „Wòjnowi Kaszëbi”. Są to rozmowy prowadzone przez red. Pryczkowskiego z kombatantami wojennymi. Jest ich coraz mniej, dlatego wartość tych rozmów jest wyjątkowa. W pierwszym odcinku będzie rozmowa z Aleksem Cierockim z Kawli Dolnych, żołnierzem II Korpusu gen. Andersa, który między innymi walczył pod Monte Cassino. W kolejnych odcinkach wystąpią Bronisław Chołka z Sopotu i Stanisław Okrój z Miszewa. Emisja pierwszego odcinka „Wòjnowi Kaszëbi” 26 marca 2011 o g. 17.30. Każdy odcinek będzie kilkakrotnie powtarzany:  27.03. o g. 17.00, 29.03. o g. 23.00, 31.03. o g. 23.00 i 01.04. o g. 9.00. Emisja następnych odcinków co dwa tygodnie.

 

fot. E. Pryczkowski


Opublikowano w: Rodnô ZemiaWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz