Ubikacja sprzed 500 lat…

22 marca 2011r. | Drukuj

Średniowieczną latrynę, palenisko z XV wieku i liczne fragmenty ceramiki odkryli archeolodzy podczas badań w centrum Lęborka. Zdaniem naukowców przedmioty mają bardzo dużą wartość, bo są to pierwsze takie „skarby” odnalezione w mieście.

fot. gk: Wzdłuż murów obronnych prowadzono prace archeologiczne

Oprócz średniowiecznego paleniska najciekawszym odkryciem jest latryna, która może pochodzić z XV lub XVI wieku, a zasypana mogła być dopiero w XVIII wieku. Jej dokładne datowanie umożliwią dopiero    badania  dendrochronologiczne,     czyli datowanie próbek drewna.  – Drewniany ustęp, który służył prawdopodobnie kilku rodzinom. Takie znalezisko w tym miejscu nie powinno dziwić, ponieważ jest to centrum miasta, które jest od dawna zabudowywane, a bliskość murów obronnych i baszt wyjaśnia także obecność XV-wiecznych palenisk –  mówi Agnieszka Krzysiak, archeolog z lęborskiego muzeum. Podczas badań archeologicznych w centrum Lęborka naukowcy odkryli także ślady XVIII-wiecznej zabudowy miasta. W znalezionym palenisku natrafili na fragmenty naczyń ceramicznych, kości zwierzęce, klamerkę z brązu oraz ciężarek – prawdopodobnie do sieci. Zdaniem archeologów, znalezione przedmioty mają bardzo dużą wartość historyczną dla Lęborka, ponieważ do tej pory nie odkryto tak dobrze zachowanych reliktów pochodzących ze średniowiecza. Przedmioty zostaną zakonserwowane i przebadane. Następnie trafią do muzeum w Lęborku.

 

fot. Muzeum w Lęborku: Fragment latryny

 


Opublikowano w: LęborkPublicystykaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. obserwator pisze:

    Co na to starosta Tyburski ? :D

Dodaj komentarz