Czas na wiosenne porządki

10 marca 2012r. | Drukuj

Śnieg już całkowicie zginął, dni coraz dłuższe, a za oknem słychać świergot ptaków. Bez wątpienia zbliża się wiosna. Przydomowe ogródki i ogrody działkowe już niebawem będą wymagały uprzątnięcia. Aby ten coroczny obowiązek stał się przyjemnością, wystarczy dobry plan i przemyślana organizacja pracy.

W pierwsze wiosenne dni warto korzystać z dobrej aury i słonecznej pogody. Planując pracę w ogrodzie zacznijmy od przeglądu naszych ogrodowych narzędzi i akcesoriów. Musimy sprawdzić czy na pewno wszystkie nadają się do użytku i czy być może nie musimy coś naprawić lub dokupić.

moj-ogrodnik.pl

Podstawowym zajęciem w wiosennym ogrodzie jest grabienie liści z trawników i innych miejsc gdzie zostały one nawiane wraz z różnymi odpadkami.  Po zebraniu ich na sterty należy wynieść w specjalnie przeznaczone na ten cel miejsce. Niezastąpione okazują się tu pojemniki i plastikowe worki, które ułatwiają pracę i zapobiegają gubieniu niepotrzebnych odpadów.

Ważnym wiosennym zajęciem jest także przycinanie drzew i krzewów. Końcówka marca jest doskonałym momentem na pielęgnację. Wycinanie starych pędów, pozbywanie się uschniętych elementów i wycinanie uszkodzonych koron pozwoli na wypuszczanie przez te rośliny młodych, zdrowych gałęzi. Warto zadbać o to, aby w naszym ogrodzie drzewa nie rosły zbyt gęsto i aby nie krzyżowały się ich gałęzie. Można również pomyśleć o kształtowaniu koron.

W naszym ogrodzie musimy uporządkować również rabaty. Czas na rozgarnięcie torfu i kory, usunięcie słomy i gałęzi. Oczyśćmy także byliny i przekwitłe kwiatostany.

fot. GK

Zadbajmy o konserwację takich elementów jak nawierzchnie i meble ogrodowe. Te z tworzywa sztucznego czyścimy wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Silne zabrudzenia łatwo usuniemy wodą pod ciśnieniem.

Wiosenne porządki nie są tylko obowiązkiem, ale także inwestycją. Dbając o ogród wczesną wiosną możemy być pewni, że zaprocentuje to w trakcie pozostałych pór roku.


Opublikowano w: Twój styl z GK
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz