Fok coraz więcej

17 marca 2011r. | Drukuj

Od początku marca w helskim fokarium przyszły na świat już cztery młode. Foki szare są tam rozmnażane w ramach projektu przywracania populacji tych ginących ssaków. Za trzy miesiące zwierzęta zostaną wypuszczone na wolność.

fot. oig.ug.edu.pl

Na świat w odstępie kilku dni przyszły trzy samce i jedna samica. Tym razem foki otrzymały imiona na literę „k” – to Knop, Koga, Kil oraz Klif. Największy jest Knop (po kaszubsku – chłopiec), który po urodzeniu ważył niemal 16 kilogramów i mierzył 119 cm. Matką Knopa jest Ania, foka pochodząca z Estonii. Dzień  później urodziła się Koga. Kilka godzin po porodzie ważyła nieco ponad 14 kg i mierzyła 106 cm. Matką Kogi jest Unda Marina zaś ojcem obojga focząt jest Bubas. W ostatnich dniach na świat przyszli dwaj pozostali „chłopcy” – Kil i Klif.

fot. oig.ug.edu.pl

Teraz przed całą czwórką szczeniaków 3-tygodniowy okres karmienia przez matkę, a potem najtrudniejszy etap życia młodej foki szarej – nauka polowania na ryby. Te umiejętności zwierzęta zdobędą pod okiem opiekunów w fokarium. Na przełomie maja i czerwca cała czwórka trafi do wód Morza Bałtyckiego w ramach projektu restytucji foki szarej, gdzie zmierzy się z trudnościami życia na wolności. Naukowcy z helskiego fokarium  zachęcają do śledzenia postępów w odbudowie zasobów fok na Bałtyku m.in. za pośrednictwem stron internetowych – www.fokarium.pl, www.ssakibaltyckie.wwf.pl.

fot. oig.ug.edu.pl

 


Opublikowano w: PublicystykaPuckWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze