„Pón Tadeusz” dziełem roku

16 marca 2011r. | Drukuj

Kaszubski przekład mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza” pióra Stanisława Janke otrzymał nagrodę w plebiscycie „Gryf literacki 2010”. Organizatorem konkursu była Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie. To już czwarta edycja tego plebiscytu.

fot. wejherowo.pl

Wyniki plebiscytu ogłoszone zostały podczas uroczystości zorganizowanej w siedzibie biblioteki. Za najlepsze dzieło minionego roku uznano „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, które na kaszubski przełożył Stanisław Janke. Autor zwycięskiego dzieła odebrał liczne gratulacje i życzenia. – Bardzo się cieszę, że znalazłem się w gronie corocznych laureatów tej nagrody i myślę, że konkurs ten jest bardzo dobrym pomysłem na rozbudzanie czytelnictwa wśród mieszkańców miasta i powiatu – powiedział Stanisław Janke po odebraniu nagrody.

fot. wejherowo.pl

„Pana Tadeusza” na język kaszubski przetłumaczył Stanisław Janke – poeta, prozaik i twórca literatury kaszubskiej z Wejherowa. Praca nad tłumaczeniem trwała trzy lata. Wydawcą dzieła jest gdańskie Wydawnictwo „Maszoperia Literacka” wraz z Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Tłumaczenie  ukazało się w trzech wersjach: standardowej (nakład 1500 egzemplarzy), ekskluzywnej (nakład 250 egz., w oprawie płóciennej i futerale) oraz bibliofilskiej, niedostępnej w księgarniach.


Opublikowano w: WejherowoWiadomości
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz