Długi Targ bez Neptuna?

15 marca 2011r. | Drukuj

Gdańskie Melioracje zapowiedziały pierwszy  od ponad pól wieku remont kapitalny słynnej fontanny Neptuna w Gdańsku. Okazało się,  że figurę trzeba będzie wkrótce zdemontować . Na to nie zgodziły się  władze miasta, więc Neptun zostanie  na swym miejscu do końca wakacji.

 

fot. gk: Neptun nie był remontowany od 1954 r.

Gdańskie Melioracje ogłosiły w ubiegłym tygodniu przetarg na pierwszy  od ponad pól wieku kapitalny remont fontanny Neptuna na gdańskiej starówce. Zakres prac jest olbrzymi i ma  objąć podziemia fontanny, popękaną czaszę i samą figurę. Neptun miał być zdemontowany na okres letni i przekazany do pracowni konserwatorskiej, gdzie będzie oczyszczony, a mieszczące się w nim orurowanie zostanie wymienione.  Na rozebranie fontanny przed wakacjami  nie zgodziły się jednak władze Gdańska. – Posąg Neptuna zostanie zdemontowany na początku września – zapewnia Emilia Salach-Pezowicz z biura prasowego gdańskiego magistratu.

 

fot. wikipedia: Neptun zostanie na swym miejscu do września

Fontanna Neptuna powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej. Zlokalizowana jest w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – na Długim Targu przed wejściem do Dworu Artusa. Rzeźba przedstawiająca boga morza Neptuna została odlana w brązie w 1615 przez Piotra Husena i Johanna Rogge w Augsburgu wg projektu Gerdta Benningka. Czasza oraz trzon, na której stoi posąg jest dziełem rzeźbiarza Abrahama van den Blocke. Uruchomienie fontanny nastąpiło w roku 1633. Rok później powstała żelazna krata otaczająca basen wg projektu Abrahama van den Blocke. W latach 1757-1761 Jan Karol Stender wykonał nowy basen i trzon, a mistrz kowalski Jakub Barren uzupełnił i odnowił zniszczoną kratę. Fontanna otrzymała wtedy bogato zdobiony styl rokokowy. Uszkodzona w czasie II wojny światowej, została odrestaurowana i ponownie uruchomiona w 1954.


Opublikowano w: PublicystykaWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz