Kolejna militarna atrakcja Helu

13 marca 2011r. | Drukuj

Trwają prace renowacyjne kolejnej militarnej atrakcji na Helu. Specjaliści przygotowują do zwiedzania tzw. Baterię Duńską, która w 1939 r. brała udział w obronie półwyspu.

Bateria Duńska, znajdująca się w lesie blisko bałtyckiego brzegu, była ważnym punktem obrony Helu w 1939 r. Wzniesiono ją ok. 2 km na zachód od tamtejszej latarni. Stanowisko składało się z dwóch betonowych działobitni oraz dwóch schronisk dla załogi. Działobitnie baterii mają postać betonowych kręgów o średnicy 10 m, które otoczone zostały ścianką o wysokości 75 cm. Armaty mocowano do 4 stalowych szczebli. Obecnie znajdują się one w opłakanym stanie, który w niczym nie odzwierciedla znaczenia jakie bateria odegrała podczas II wojny światowej.

fot. docelu.pl

Obiektem postanowiło zająć się Muzeum Obrony Wybrzeża na Helu, które chce udostępnić baterię dla turystów i miłośników militariów. W tej chwili trwają prace porządkowe. Planowana jest też gruntowna odnowa.

Muzeum zapowiada dodatkowe atrakcje związane ze zwiedzaniem obiektu. Jak informują pracownicy muzeum do środka trzeba będzie wchodzić z latarkami. Z jednej strony obniży to koszty utrzymania, ale też dzięki temu baterię będzie można zwiedzać za darmo.


Opublikowano w: PuckWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz