Poznać sny niewidomych

12 marca 2011r. | Drukuj

Filip Jacobson, student Gdyńskiej Szkoły Filmowej, poszukuje do swojego nowego projektu niewidomych osób, które chciałyby podzielić się swoimi marzeniami i snami. Ich historie wykorzystane zostaną w filmie dokumentalnym o roboczym tytule „Niewidome sny”.

Film ma być poetycką opowieścią o tym, co i jak śni się niewidomym od urodzenia. Autor projektu chciałby odpowiedzieć na pytania: Jak wygląda sen niewidomych ludzi? Jak go odczuwają, postrzegają, pamiętają? Jakie ich sny mają zapachy kształty, dźwięki? Jakiego języka używają, żeby o swoich snach opowiedzieć?

– Chciałbym, aby widzowie poczuli wszechświat emocji, odczuć i wrażeń ludzi niewidomych, którzy marzą, czują i mają wspomnienia oparte na dotyku, zapachu, dźwięku – mówi Filip.

 

fot. sxc.hu

Reżyser spróbuje oddać atmosferę snów za pomocą obrazu. Ponieważ świat ludzi niewidomych od urodzenia pozbawiony jest światła, autor odwoła się do kontrastów między jasnością i ciemnością, do cieni, czerni i bieli.

– Cieszy nas fakt, że przyszli reżyserzy podejmują się tak ważnych społecznie problemów, jak niepełnosprawność. Niepełnosprawność pokazywana w sposób pozytywny, dający nadzieję, a nie wzbudzający wyłącznie litość i smutek – mówi Iwona Mikulska z Centrum Integracja Gdynia.

Jacobson jest absolwentem filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, studiował także filologię polską w Bielsku-Białej. Jest stypendystą European Social Documentary Workshop EsoDoc we Włoszech. Był kierownikiem planu przy serialach 'Barwy Szczęścia', 'W11′ i 'Detektywi'. Zajmuje się promocją kultury tureckiej oraz edukacją filmową.

Wszystkie zainteresowane osoby niewidome, chcące wziąć udział w projekcie, proszone są o kontakt z Centrum Integracja Gdynia, które wspiera reżysera w poszukiwaniu bohaterów filmu, tel. 58 660 28 38 lub Gdyńską Szkołą Filmową, tel. 58 620 11 10.


Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz