fot. pashaliman: Wraki radzieckich okrętów 613 w Albanii

Spoczywający na dnie Bałtyku obok Gotlandii wrak okrętu podwodnego, który zdaniem ekspertów mógł należeć do polskiej lub radzieckiej marynarki, to prawdopodobnie złom zatopiony podczas transportu – podała szwedzka telewizja SVT.

fot. pashaliman: Wraki radzieckich okrętów 613 w Albanii

Dziewięć radzieckich okrętów podwodnych, pozbawionych uzbrojenia i oznaczeń, było transportowanych w konwoju z ówczesnego Leningradu przez Morze Bałtyckie i Danię do Goeteborga w celu zezłomowania. Według świadków, do których dotarła szwedzka telewizja SVT, po drodze dwa z nich zatonęły. Odnaleziony przez szwedzką firmę poszukiwawczą wrak może być jednym z nich. Drugi obiekt, najprawdopodobniej również spoczywający na dnie Bałtyku, nie został jeszcze zlokalizowany. Jedna z transportowanych jednostek, które dotarły do Goeteborga, została później zakupiona przez Szweda Berta Karlssona. Okręt był przez lata atrakcją turystyczną w miejscowości Skara w środkowej Szwecji. Ostatecznie również został zezłomowany. Sprawą spoczywającego na dnie Bałtyku wraku zajmuje się szwedzka prokuratura. W ubiegłym tygodniu szwedzkie media podały, że na wodach międzynarodowych w strefie ekonomicznej Szwecji, na południe od Gotlandii, odkryto niezidentyfikowany na razie wrak okrętu podwodnego radzieckiego projektu 613 (oznaczenie zachodnie „Whiskey”). 

W latach 1949-1958 w ZSRR zbudowano 236 takich okrętów, cztery z nich przekazano później Polsce. Były dowódca szwedzkich sił zbrojnych gen. Bengt Gustafsson powiedział w Szwedzkim Radiu, że być może na dnie Bałtyku spoczywa jeden z dwóch polskich okrętów podwodnych, namierzonych i zaatakowanych w 1980 roku przez Szwedów w okolicy archipelagu sztokholmskiego. (PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.