Łeba bez ryb

18 października 2010r. | Drukuj

Aż sześciu małym portom polskiego wybrzeża odebrane zostaną uprawnienia pierwszej sprzedaży ryb przed wprowadzeniem ich na rynek. Zakaz ten dotyczy m.in. Łeby. To wynik orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o rynku rybnym, którą zawetował poprzedni prezydent.

Pierwsza sprzedaż ryb ma się odbywać tylko w pięciu portach: Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie i Helu. Oznacza to, że np. rybacy z Łeby będą musieli sprzedawać złowione ryby w Ustce.

– W Polsce będzie tylko pięć lokalnych centrów, gdzie będzie odbywała się pierwsza sprzedaż ryb. Będzie tak do czasu zmiany ustawy – powiedział w poniedziałek w Lęborku Kazimierz Plocke, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Minister Plocke tłumaczył, że resort rolnictwa będzie pracował nad nowelizacją, która jest niezbędna z uwagi na unijne zmiany w rozporządzeniach regulujących rynek rybny.

Zmiana ta dotknie w szczególny sposób rybaków z małych nadmorskich miejscowości, gdyż swoje ryby będą mogli sprzedać jedynie w odległych portach. Taki transport generuje koszty i obniża i tak niewielkie dochody armatorów.

– Odebranie Łebie możliwości pierwszej sprzedaży ryb bez wątpienia przyczyni się do zachwiania funkcjonowania tego małego rybackiego portu, dlatego chcemy jak najszybciej przygotować nowelizację ustawy – zapewnia senator Kazimierz Kleina,  przewodniczący Senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, który jest mieszkańcem Łeby.

Niekorzystne dla rybaków zmiany w ustawie nastąpiły w wyniku weta Prezydenta L. Kaczyńskiego. Tymczasem TK nie odrzucił całej ustawy, lecz jej część, w wyniku czego przepisy stały się jeszcze bardziej dotkliwe dla właścicieli kutrów.


Opublikowano w: LęborkWiadomości
Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze