Odpowiedzialni za samobójstwo 14-latki

03 marca 2011r. | Drukuj

Byli gimnazjaliści, którzy w 2006 roku molestowali seksualnie 14-letnią Anię, będą do 21 roku życia objęci  nadzorem kuratora.  Sąd uznał  pięciu byłych uczniów Gimnazjum nr 2 w Gdańsku  winnymi samobójstwa dziewczynki.

fot. interia.pl: Gimnazjaliści zatrzymani w 2006 r.

Sąd wyznaczył kuratorowi obowiązek składania sprawozdań z nadzoru nad uczniami co dwa miesiące. Kuratela taka może trwać do osiągnięcia przez nich 21 roku życia. Prokurator wnioskowała dla uczniów karę zakładu poprawczego z warunkowym umorzeniem na okres od 2 do 3 lat lub nadzór kuratora.

fot. Polskie Radio/East: Dziś 18-latkowie, są winni samobójstwa Ani

Uzasadnienie orzeczenia, jak i całe postępowanie sądowe, było tajne. W części jawnej sąd podkreślił, że uczniowie przez okres siedmiu tygodni wielokrotnie znęcali się nad 14-latką znieważając ją słowami oraz naruszając nietykalność cielesną. Jak powiedziała sędzia Wiesława Breza-Kłos, chłopcy m.in. dotkliwie klepali dziewczynkę po pośladkach. 20 września, dzień przed śmiercią samobójczą Ani, uczniowie zdjęli jej spodnie i majtki, obmacywali po całym ciele w szczególności w miejscach intymnych oraz pozorowali akt seksualny. Jeden z napastników nagrywał to wszystko na telefon komórkowy. Wszystko to działo się w szkolnej klasie. Jak podkreśliła sędzia, cała piątka doprowadziła tym samym do tego, że Ania targnęła się na swoje życie.

W 2006 r. w związku z tragedią Ani do dymisji podał się dyrektor szkoły. Gdańska prokuratura, która badała odpowiedzialność nauczycieli w tej sprawie, umorzyła śledztwo. Kiedy sprawę ujawniono, podejrzani o molestowanie gimnazjaliści trafili do schronisk dla nieletnich. Śmierć 14-latki odbiła się głośnym echem w całym kraju. Jej pamięć w dniu pogrzebu uczcił minutą ciszy Sejm, a w szkołach obowiązywała żałoba.


Opublikowano w: Wiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz