Obchodzimy Światowy Dzień Kota

17 lutego 2013r. | Drukuj

17 lutego obchodzimy na całym świecie Dzień Kota. Święto to wymyślili Włosi w 2006 roku.  Według ostatnich danych statystycznych w Polsce żyje 6,4 mln kotów.

17 lutego od kilku lat obchodzimy Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota. World Cat Day, National Cat-Day, International Cat Day, Giornata mondiale del gatto – to święto, które wprowadzili do międzynarodowego kalendarza Włosi w 2006 roku.

fot. GK: Kot kaszubski :)

Przy tej okazji warto wspomnieć o pewnej ciekawostce. W 1982 r. Fédération Internationale Féline uznała nową rasę kota europejskiego krótkowłosego. Badacze twierdzą, że owa młoda rasa pochodzi bezpośrednio od „szeroko rozpowszechnionej populacji kotów występujących wokół siedzib ludzkich na terenie północnej Europy”. Dlatego – ich zdaniem – określenie „kot europejski” jest często mylnie stosowane wobec każdego kota domowego bez rodowodu, czyli każdego dachowca. Kot europejski, zwany również kotem celtyckim, jest podobno blisko spokrewniony z kotem brytyjskim, zaś najczęściej występuje w  rejonie Morza Bałtyckiego.

Fot. GK. Kot gdyński

Znany nam wszystkim kot europejski jest przypuszczalnie potomkiem udomowionego kota egipskiego, który 2,5 tys. lat temu trafił do Grecji, a stamtąd rozprzestrzenił się w całej Europie. Jak dowodzą ryciny, do Szwecji trafił już ok. 370-600 r. naszej ery. Obecnie ów rasowy kot,  ze względu na uderzające podobieństwo do zwykłego dachowca,  jest  rzadko pokazywany na wystawach. Zatem kto potrafi udowodnić, że nasz kaszubski kot nie jest rasowy?


Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze