Apel samorządowców w sprawie wykupu spółki ENERGA

10 grudnia 2019r. | Drukuj

Paliwowy koncern wezwał akcjonariuszy Grupy Energa S.A. do sprzedaży akcji. Grozi to nie tylko utratą miejsc pracy na Pomorzu, ale również znacznym uszczupleniem budżetu samorządów. Przez to mniej pieniędzy będzie na przykład na inwestycje czy transport kolejowy.

W związku z informacją o ogłoszonym przez Polski Koncern Naftowy Orlen zamiarem wykupu akcji Grupy Energa, 9 grudnia 2019 r. przed siedzibą spółki odbyła się konferencja prasowa z udziałem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz pomorskich parlamentarzystów i europosłów.

W zeszłym tygodniu Polski Koncern Naftowy Orlen ogłosił wezwanie na zakup 100 proc. akcji Grupy Energa S.A. Oznacza to, że akcjonariusze posiadający udziały mogą je odsprzedać Orlenowi po ustalonej cenie 7 zł za akcję. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek przekonywał, że chodzi o budowę wielkiego koncernu paliwowo-energetycznego. Pomorscy samorządowcy oraz parlamentarzyści są jednak przekonani, że przejęcie Spółki przez Orlen jest błędną decyzją. – Z punktu widzenia Skarbu Państwa to bardzo niekorzystna transakcja. Przeczuwam, że ma ona charakter tylko i wyłącznie fiskalny – zaznaczył poseł Tadeusz Aziewicz.  – Ta decyzja negatywnie wpłynie nie tylko na pomorską gospodarkę, ale również na cały rynek paliwowo-energetyczny – dodał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Energa S.A. latami inwestowała w nowoczesne technologie i innowacje. Jej działalność przynosiła zyski nie tylko regionowi, ale Skarbowi Państwa. –  Niestety, w ciągu ostatnich lat byliśmy świadkami demolowania sprawnie działającej spółki. Polityczna karuzela kadrowa aż ośmiokrotnie zmieniała prezesów zarządu. W takich warunkach nie da się stabilnie rozwijać firmy – podkreślił marszałek Struk. – Złe zarządzanie ma swoje odbicie w notowaniach giełdowych. Cena jednej akcji spadła w ciągu czterech lat z 25 zł do raptem 7 zł. To najniższa cena w historii firmy  – przypomniał Tadeusz Aziewicz.

Wykup akcji Grupy Energa S.A. przez PKN Orlen i połączenie spółek może skutkować straceniem niezależności Spółki oraz likwidacją jej gdańskiej siedziby. – To będzie oznaczać utratę przez pomorskie samorządy znacznej części dochodów. W ubiegłym roku dochód województwa z tytułu podatku CIT od Energi wyniósł ok. 8,3 mln zł – dodał marszałek. W ciągu trzech kwartałów 2019 r. wpływy z całej Grupy Energa wyniosły już 7,7 mln zł. – Mniejsze wpływy to mniej pieniędzy na inwestycje drogowe czy niższa częstotliwość kursowania pociągów – podkreślił marszałek. Przejęcie firmy przez Orlen negatywnie wpłynie również na rynek pracy. Decyzje w spółce zapadać będą w Warszawie. A to skutkować będzie odpływem wykształconych kadr menadżerskich i wysokiej klasy specjalistów z naszego regionu. – To kolejny przykład totalnej centralizacji kraju, jaką planuje rząd Prawa i Sprawiedliwości – podkreśliła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Energa to jedna z czterech polskich grup energetycznych, która swoją działalnością obejmuje północną i środkową Polskę. Łącznie Energa to 32 spółki produkujące energię, dystrybuujące ją oraz spółki korporacyjne. Aż 15 z nich ma swoją siedzibę na Pomorzu. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a największym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, posiadający 51,52 proc. akcji. Grupa Energa S.A. zatrudnia prawie 10 tys. osób. Łączna wartość giełdowa spółki to ponad 2,9 mld zł.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze