W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę

09 października 2019r. | Drukuj

4 października w Szkole Podstawowej im. Leonida Teligi w Lini uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą uczniów i ich rodziców, którzy w czasach zaboru pruskiego od listopada 1906 roku do kwietnia 1907 roku prowadzili strajk w Lini i innych szkołach dzisiejszej Gminy Linia w obronie języka polskiego. Była to społeczność głęboko przywiązana do tradycji kaszubskiej.

By upamiętnić te wydarzenia Senator Kazimierz Kleina wspólnie z Instytutem Balticum wydał specjalną książeczkę, autorstwa Pani prof. Lidii Burzyńskiej-Wentland z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Mówiąca o strajkach publikacja trafiła już w ręce nauczycieli i uczniów szkoły podstawowej. Docelowo rozpowszechniona zostanie na terenie na terenie całej gminy.

– Po wielu latach gromadzenia przeze mnie materiałów udało się to wszystko sfinalizować. Wszystko zaczęło się jeszcze w latach 70-tych, kiedy to miałem okazję spotkać się z uczestnikami tamtych pamiętnych strajków – wspomina Kazimierz Kleina, inicjator całej akcji. 

Pomysł Senatora RP uzyskał poparcie Bogusławy Engelbrecht, Wójt Gminy Linia oraz Barbary Klebby, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Lini. Z okazji uroczystości nauczyciele i uczniowie szkoły przygotowali wzruszającą akademię na cześć strajkujących bohaterów z lat 1906-1907.W tym okresie strajki miały miejsce nie tylko w Gminie Linia, ale także w innych szkołach na Kaszubach. 

Ku pamięci strajkujących w latach 1906-1907 uczniów podczas uroczystości odsłonięcia tablicy w Szkole Podstawowej w Lini powstał reportaż wideo, który szerzej opisuje całe przedsięwzięcie.


Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Gminie Linia uczniowie strajkowali w obronie języka polskiego. Teraz upamiętniono ich odwagę
Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską
Rozpoczął się nowy rok akademicki 2019/2020 na Uniwersytecie Gdańskim. Uczelnia świętuje jubileusz 50-lecia
Sopot zwyciężył w Rankingu Samorządów 2019
Lęborscy harcerze oddali hołd polskim spadochroniarzom poległym pod Arnhem
Policjanci zlikwidowali „dziuplę” samochodową na Kaszubach
Uroczysta gala podsumowująca 3. Międzyszkolny Konkurs ,,MŁODZI DLA DEMOKRACJI’’
LCK Fregata zaprasza na Danfoss Kino Letnie w Lęborku

Najnowsze komentarze