Niebezpieczne morze, groźny klif

26 lutego 2011r. | Drukuj

Zamarznięty Bałtyk kusi spacerowiczów, ale spękany lód grozi śmiercią. Tymczasem wielu lekkomyślnych wchodzi na zamarznięte morze. W Gdyni i Sopocie plaże patroluje straż, policja i wolontariusze. W Orłowie zagrożenie stwarza osypujący się klif.

fot. gk: Niebezpieczny zamarznięty Bałtyk i groźny klif w Orłowie


– Turysta wędrujący z aparatem w głąb zatoki musi pamiętać że pod nim jest lodowata głęboka na kilka metrów woda i może zrobić ostatnie zdjęcie w życiu – mówi ratownik z Gdyni, który społecznie patroluje wybrzeże.  Spacer po zbyt kruchym lodzie grozi śmiercią – przekonują policjanci, którzy w ostatnich dniach musieli zawracać turystów oddalonych nawet 600 m od brzegu. Od kilku dni po zamarzniętej zatoce spacerują setki osób. Robią sobie zdjęcia i cieszą się z atrakcji. Widziano nawet matki spacerujące z dziećmi w wózkach po zamarzniętym morzu. Strażnicy miejscy przekonują, że to igranie ze śmiercią, ponieważ lód jest bardzo kruchy i w każdej chwili może zacząć pękać. – To wygląda uroczo, a spacerowicze myślą, że chodzą po stabilnej tafli, ale często są to luźne kry przysypane śniegiem – uświadamia jeden ze spacerowiczów w Gdyni-Orłowie. Od piątku na plażach Trójmiasta pojawiły się ostrzegawcze komunikaty. Pojawili się też wolontariusze – ratownicy WOPR, a także policja i straż miejska. W Gdyni przez cały weekend pracuje  grupa wolontariuszy ze Szkoły Pływania i Ratownictwa Wodnego. Ryzykowne jest przechodzenie pod orłowskim klifem, który od kilku dni znowu się osypuje, a spadające głazy i konary mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia spacerowiczów.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Zmarł Henryk Soja, etnograf i wieloletni kierownik Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Mikołaje z Lęborka
II POMORSKI PRZEGLĄD KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK (on-line)
Pomorze w barwach Unii Europejskiej
Strajki szkolne na Kaszubach w latach 1906-1907.
Ponad 152 mln zł dla Pomorzan zagrożonych wykluczeniem społecznym
Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema

Najnowsze komentarze