W Czystej nie będzie skansenu

25 lutego 2011r. | Drukuj

Maleją szanse na budowę skansenu kaszubskiego w Czystej koło Słupska, który miał być filią Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach.  Urząd Marszałkowski nie ma pieniędzy na tę inwestycję. Na początek potrzeba 7 mln zł.

fot. portalpomorza.pl: Wiatrak z 1863 r. podczas rozbiórki w Kowalewiczkach. Na zdjęciu młynarz F. Sikorski


Skansen w Czystej miał być otwarty do 2015 roku. Autorzy projektu liczyli na wsparcie Unii Europejskiej i Urzędu Marszałkowskiego. Od dziesięciu lat etnografowie gromadzili w Klukach  rozebrane zabytkowe obiekty, przeznaczone dla skansenu w Czystej. Jednak szanse na jego budowę maleją. Z Urzędu Marszałkowskiego docierają coraz głośniejsze opinie, że Muzeum Pomorza Środkowego powinno skupić się na rozwoju skansenów w Klukach i Swołowie. Projekt „Ochrona krajobrazu kulturowego Ziemi Słowińskiej”, który MPŚ złożyło do Regionalnego Programu Operacyjnego,  trafił jedynie na listę rezerwową.

Czysta miała się stać kolejną atrakcją turystyczną, a formalnie byłaby filią skansenu w Klukach, prezentującą typową słowińską (kaszubską) wieś rolniczą. Własnością Muzeum Pomorza Środkowego jest już zagroda kowala z chałupą i kuźnią w tej wsi.  Muzealnicy chcieli odbudować cztery pełne zagrody chłopów zajmujących się rolnictwem. Muzeum kupiło ziemię i 14 obiektów budowlanych z terenu słowińskiego, które czekają na rekonstrukcję – wśród nich unikatowy wiatrak-paltrak z 1863 r., który stał w Kowalewiczach koło Darłowa. Henryk Soja, kierownik oddziału muzeum w Klukach mówi, że na przygotowanie  zaplanowanych 19 obiektów, w tym budynków rolniczych, folwarku i wiatraka w skansenie w Czystej, potrzeba co najmniej 7-10  mln zł.


Opublikowano w: PublicystykaSłupskWiadomości
Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. kusnierczak pisze:

    No tak, tego się można było spodziewac.

Dodaj komentarz