W gdańskiej Filharmonii odbędzie się niezwykły koncert z okazji 100-lecia Niepodległości Polski i Łotwy

13 września 2018r. | Drukuj

23 września br. o godz. 19.00 w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku odbędzie się Koncert Symfoniczny z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości Polski i Łotwy.

Choć historia Polski i Łotwy jest tak różna, to punktem stycznym jest moment odzyskania niepodległości w 1918. Tyle że Polska proklamowała niepodległość 11 listopada a Łotwa tydzień później – 18. Witold Lutosławski miał wtedy 5 lat. Wychował się więc już w niepodległej Polsce. Jednak dojrzałe lata Lutosławskiego przypadły na lata po II wojnie światowej, kiedy Polska, choć oficjalnie była niepodległa, praktycznie miała bardzo ograniczona suwerenność. Nie pozostało to bez wpływu na twórczość. Pisząc swój Koncert na orkiestrę, Lutosławski musiał mieć na uwadze wzory narzucone przez Rosję Sowiecki. Jednak związki między kulturą a polityką nigdy nie są proste i jednoznaczne. Pisany w latach stalinizmu Koncert okazał się najpopularniejszym dziełem polskiego kompozytora.
O 33 lata młodszy od Lutosławskiego Pēteris Vasks dojrzewał w czasie kiedy Łotwa ponownie dostała się w strefę dominacji Rosji. Dla łotewskiego kompozytora awangardowa muzyka Lutosławskiego była jednym ze źródeł inspiracji. Jednak w dojrzałej twórczości zwrócił się Vasks ku minimalizmowi. Powstała już w XXI wieku fantazja Vox Amoris prezentuje muzykę statyczną, z dominującą melodią powierzoną partii skrzypiec.
Koncert poprowadzi absolwent akademii Muzycznej w Poznaniu, a obecnie pracownik Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie – Jakub Chrenowicz. Solistką będzie koncertmistrzyni Filharmoników Bałtyckich – Natalia Walewska.

Jakub Chrenowicz – dyrygent
Natalia Walewska – skrzypce
Orkiestra Symfoniczna PFB
Konrad Mielnik – prowadzący

Pēteris Vasks – Vox Amoris: Fantazja na skrzypce i orkiestrę smyczkową

Witold Lutosławski – Koncert na orkiestrę

Niepodlegla logo CMYK kolor 1

Koncert pod patronatem Ambasadora Łotwy

polija pol

lv100 logo rgb short


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Na razie jest tylko jeden komentarz (dodaj własny »):
  1. scr888 test pisze:

    You’ll learn an individual more power than believe. You can maximize their uses and effectively make money from their positive impact.
    There is a lot risks lie what you need to learn and your rewards. http://www.hotelpraiasantabaia.com/how-to-save-money-with-gaming/

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze