Przegląd filmów morskich

17 sierpnia 2018r. | Drukuj

W ramach projektu Legenda Morska Gdyni narodził się pomysł na cykliczne, mini przeglądy filmów morskich. 28 sierpnia o godz.18.00 w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się pokaz filmowy, podczas którego zaprezentowane zostaną trzy filmy dokumentalne – dwa poświęcone wybitnym ludziom morza i jeden o legendarnym statku polskiej floty – transatlantyku m/s „Batory”

mat. prasowe

Sprawdzić siebie

„Sprawdzić siebie” to przejmująca opowieść o pasji, determinacji i charakterze. Bohaterem znakomitego dokumentu w reżyserii Jerzego Szotkowskiego jest Leonid Teliga – żeglarz, pisarz, dziennikarz, oficer piechoty i lotnictwa – uczestnik II wojny światowej. W latach 60. ubiegłego wieku zbudował w Gdyni za własne pieniądze pełnomorski jacht „Opty”, na którym opłynął samotnie świat pod żaglami. Jako pierwszy Polak, jeden z pierwszych w historii jachtingu. W filmie Leonid Teliga opowiada o narodzinach pomysłu wielkiej wyprawy, problemach w jej realizacji, o samym rejsie, wreszcie o dręczącej żeglarza poważnej chorobie, a także wielkim pragnieniu dokończenia rejsu wbrew problemom zdrowotnym.

Ted

„Ted” to z kolei filmowy portret kapitana Tadeusza Olechnowicza, ostatniego komendanta „Daru Pomorza” i pierwszego „Daru Młodzieży”. Był jednym z legendarnych kapitanów naszych żaglowców, całego polskiego szkolnictwa morskiego. Absolwent Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni z 1957 roku. Świetny marynarz, waleczny żeglarz, człowiek o niezwykłym uroku osobistym, znakomity ambasador biało-czerwonej bandery.

Statek

„Statek” to miniatura filmowa Katarzyny Sędek, opowiadająca o nieistniejącym już specyficznym świecie pasażerskiej żeglugi i jej najsłynniejszym reprezentancie – transatlantyku „Batory”. Reportaż opiera się na równoległej opowieści dwóch weteranów z „Batorego” – Edwarda Obertyńskiego i Emila Piechowicza oraz amatorskich materiałach filmowych nakręconych podczas podróży statku. Zobaczymy na archiwalnych kadrach m.in. wybitnych kapitanów i wybitnych polskich artystów podróżujących „Batorym” na gościnne występy za oceanem.

Wszystkie pokazy będą dodatkowo poprzedzone wprowadzeniem eksperta lub autorów filmu. Wstęp na filmy w ramach przeglądu jest wolny.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.


Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz