mat. prasowe

Będzie m.in. kształtować zdrowie publiczne w mieście, prowadzić programy związane z profilaktyką i poprawą świadomości zdrowotnej gdynian. Ma też działać w dzielnicach i organizować usługi lekarskie i prozdrowotne blisko mieszkańców. Mowa o Gdyńskim Centrum Zdrowia, które zostało dziś oficjalnie otwarte. W uroczystości wzięły m.in. władze miasta.

mat. prasowe

Gdyńskie Centrum Zdrowia zostało utworzone na bazie Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Gdyni. Jego siedziba mieści się przy ul. Władysława IV 43 –  w budynku Hossy, na drugim piętrze. Formalnie działa już od kilku miesięcy, ale dziś odbyło się jego oficjalne otwarcie.– To miejsce, które będzie kreować politykę zdrowotną miasta. Będzie działało w imieniu samorządu, ale działania te będą skierowane do mieszkańców Gdyni. Da możliwość prowadzenia programów profilaktycznych, badań, wspierania działań, które spowodują, że jakość wsparcia medycznego i profilaktyki zdrowotnej Gdyni będą na zdecydowanie wyższym poziomie.  Bo patrząc na miasto i myśląc o zdrowiu mieszkańców, z jednej strony widzimy to, za co odpowiada NFZ, czyli funkcjonowanie szpitali czy przychodni, ale pozostaje jeszcze szerokie spektrum takich działań samorządowych, które można podejmować, by mieszkańcy byli zdrowsi, by lepiej im się żyło, żeby lepiej dbali o własne zdrowie, by byli aktywni. To wszystko realizować będzie Gdyńskie Centrum Zdrowia – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Główne cele Gdyńskiego Centrum Zdrowia to: analiza i ocena potrzeb zdrowotnych gdynian, inicjowanie i prowadzenie programów związanych profilaktyką zdrowia, wdrażanie prozdrowotnych działań informacyjnych i edukacyjnych czy promowanie zdrowego stylu życia. Będzie też dbało o poprawę świadomości zdrowotnej gdynian i opracowywanie, realizację oraz ocenę gminnych programów polityki zdrowotnej, a także inicjowanie i koordynowanie działań zmierzających do ograniczania skutków niepełnosprawności.– Będziemy udzielać informacji, jakie działania zdrowotne są realizowane w mieście oraz jaka jest oferta organizacji pozarządowych i przychodni. Stworzymy też kompleksową informację nie tylko o tym, co robi Gdynia, ale wszystkich opcji, które są dostępne dla mieszkańców. Będziemy również zachęcać mieszkańców Gdyni do badań profilaktycznych, do udziału w różnych kampaniach zdrowotnych i do zdrowszego stylu życia – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

To jednak nie wszystko. Gdyńskie Centrum Zdrowia będzie też miało szereg innych zadań. Od kwietnia to właśnie tu został przeniesiony i włączony Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Zadanie Gdyńskiego Centrum Zdrowia to także nadzór nad żłobkami i rozwój sieci żłobków w Gdyni, ale też kwestia orzecznictwa. To miejsce nie tylko organizacji akcji profilaktycznych, ale również miejsce, w którym można otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności. Oprócz tego Gdyńskie Centrum Zdrowia ma działać w dzielnicach. Akcje będą realizowane w centrach handlowych, domach sąsiedzkich, wszędzie tam, gdzie są mieszkańcy. To nie będzie miejsce, w którym będzie można otrzymać usługę lekarską, ale takie, które będzie organizować usługi lekarskie blisko mieszkańców – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Goście, którzy uczestniczyli w oficjalnym otwarciu, mogli wykonać bezpłatne badania profilaktyczne: zmierzyć ciśnienie, sprawdzić poziom glukozy we krwi oraz zbadać wzrok. Mogli też zobaczyć i nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Takie badania nie są tam prowadzone przez cały czas, ale będą się odbywać cyklicznie.

Gdyńskie Centrum Zdrowia ma już na swoim koncie pierwsze działania i sukcesy. Przeprowadziło bezpłatne badania dla mieszkańców, była też akcja „Spraw(dź) się na wiosnę” w Centrum Riviera, która dotyczyła profilaktyki raka piersi oraz raka szyjki macicy. Rozpoczęło też pilotażowy cykl szkoleń dla dzieci ze szkół podstawowych dotyczący obsługi i pomocy osobom niepełnosprawnym. W tej chwili prowadzi też szkolenia dla bibliotekarzy, którzy uczą się języka migowego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.