Miałem przyjemność uczestniczyć w uroczystości przyznania tych zaszczytnych wyróżnień i spotkać ludzi, którzy swoją determinacją, zaangażowaniem, sprawnością organizacyjną pokazują, że nie należy godzić się z bezprawiem, beznadzieją, nieodpowiedzialnością, biernością. Tak powstaje społeczeństwo obywatelskie. Tak buduje się demokrację.

Interesujące jest to, że nominowanymi do głównej nagrody zostały ruchy społeczne, a nie konkretni działacze. Można by rzec, że zostały one niejako zdepersonalizowane, co nie oznacza, że nie ma w nich wspaniałych liderów. I jest to jakiś znak czasu odpowiadający sieciowym, a nie zhierarchizowanym, relacjom i strukturom wspieranych nowoczesnymi technologiami komunikacji pozwalającymi na podejmowanie w szybkim tempie masowych akcji.

Czy wymienione i podobne im ruchy społeczne mogą mieć poczucie satysfakcji z podejmowanych działań? Myślę, że umiarkowane. Wycinka puszczy została wstrzymana, a pełen buty minister Szyszko został zdymisjonowany. Lekarze rezydenci zwrócili uwagę na zapaść w służbie zdrowia i graniczące z biologiczną wytrzymałością warunki pracy wielu lekarzy, a arogancki minister Radziwiłł też poległ. Dewastacja wymiaru sprawiedliwości nie została powstrzymana, ale nacisk społeczny przekonał Unię Europejską, że nie może tolerować likwidacji trójpodziału władzy w Polsce w związku z czym wszczęta została procedura sankcyjna w rezultacie której, częściowo zmieniony rząd, mimo że grając fałszywymi kartami, podjął rozmowę z Komisją Europejską.

Jedno jest pewne, że pokojowy nacisk społeczny na rządzących ma sens. Pokazują to chociażby ostatnie wydarzenia na Słowacji gdzie doszło do ustąpienia, podejrzanego o osłanianie korupcji, premiera Fico pod wpływem masowych demonstracji wywołanych zastrzeleniem tropiącego korupcję dziennikarza i jego narzeczonej.

Oby do tak dramatycznych zdarzeń nie musiało dochodzić w naszym kraju, niemniej powodów do zmiany władzy w Polsce jest aż nadto.

Czy zatem zacne akcje obywatelskiego protestu, uhonorowane nagrodą radia TOK FM, przełożą się na preferencje wyborcze, które wyłonią szczerze demokratyczne, praworządne i proeuropejskie rządy? Póki co nie ma w tej materii pewności, ponieważ wobec dwóch mocno scentralizowanych struktur jakim są PiS z przybudówkami i Kościół ze swoją antydemokratyczną narracją, sprzeczną z duchem i literą nauczania społecznego Kościoła Powszechnego, stoi rozproszona opozycja parlamentarna i pozaparlamentarna oraz nastawione na jednorazowe akcje i pozbawione przywództwa ruchy społeczne. A dopiero złożenie się w jakąś całość tego istniejącego potencjału obywatelskiego może przywrócić rządy prawa i godne miejsce Polski w europejskiej wspólnocie. Do tego potrzebny jest wspólny program minimum, wzajemne zaufanie i pozbycie się wygórowanych partyjnych i osobistych ambicji w imię dobra wspólnego.

Nie tracić nadziei i konsekwentnie ją budzić! O tym przypomina i do tego zachęca nadchodzące święto Pańskiego Zmartwychwstania. I tego należy sobie życzyć.

Jan Król, 29.03.2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.