Z Kaszub do Austrii. Korespondencja literatów kaszubskich

08 lutego 2018r. | Drukuj

Pochodzący z Austrii Ferdinand Neureiter był badaczem literatury kaszubskiej, autorem m.in. dwujęzycznego wyboru wierszy i krótkich opowiadań kaszubskich pt. „Kaschubische Anthologie”, a także zarysu dziejów literatury kaszubskiej pt. „Geschichte der Kaschubischen Literatur”.

mat. prasowe

Najnowsza publikacja „Z Kaszub do Austrii” ukazuje powstałą na przestrzeni kilkudziesięciu lat korespondencję do Neureitera, która jest swoistym zapisem kilkudziesięcioletniej rzeczywistości kulturalno-społecznej Kaszub. Najstarszy list – z roku 1960 – nadany został przez Annę Łajming, ostatni natomiast – rękopis wiersza – badacz otrzymał w 1993 roku od Wandy Kiedrowskiej. Najwięcej korespondencji powstało w latach 70. i 80. XX wieku. Całość zebrała i opracowała dr hab. Adela Kuik-Kalinowska z Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Adela Kuik-Kalinowska – dr hab. prof. Akademii Pomorskie w Słupsku, badaczka literatury XIX i XX wieku w Instytucie Polonistyki, w Zakładzie Antropologii Kultury i Badań Kaszubsko-Pomorskich. Autorka książek: O „Czarnych kwiatach” i „Białych kwiatach” Cypriana Norwida. „Poetyka – konteksty – idee” (2002); Cyprian Norwid. Czarne kwiaty. Białe Kwiaty. Wydanie krytyczne (2002); Tatczëzna. Literackie przestrzenie Kaszub (2011). Współautorka książek: Od Smętka do Stolema. Wokół literatury Kaszub (2009) oraz Trzy Skarby. Motywy buddyjskie w kulturze polskiej (2013). Edytorka i współedytorka książek serii Wielkie Pomorze: Mit i literatura (2009), Tożsamość i wielokulturowość (2011), Sztuka i kultura (2013), Społeczności i narody (2017), a także tomów: Genologia Norwida (2005) oraz Zapisane i ocalone. Twórczość literacka Anny Łajming (2016). Autorka opracowań literatury w serii Biblioteki Pisarzy Kaszubskich. Stypendystka Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (dwukrotnie: Kraków oraz Berlin i Greifswald). Laureatka VI Międzynarodowego Kongresu Naukowego „Societas Humboldtiana Polonorum” (Kraków). Stypendystka Fundacji Heinricha Hertza (Kolonia 2013-2014). Poetka.

Publikację można nabyć w Księgarni Kaszubska Książka (link poniżej): http://kaszubskaksiazka.pl/670-z-kaszub-do-austrii.html


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Także kaszubskiego
Niemała gratka dla słupskich maturzystów. Targi Edu Day już jutro!
W Powiecie słupskim powstały nowe Punkty Rejestracji Pojazdów
LGD Dorzecze Łeby przedstawia harmonogram konkursów
Na podstawie 17 zdjęć odtworzyli malowidło zniszczone przez hitlerowców. „Niebo polskie” wraca na swoje miejsce
Pierwszy jubileusz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sycewicach
Orzeczenie w sprawie OMT poznamy 27 lutego
Konferencja o różnorodności językowej w Senacie RP

Najnowsze komentarze