Kazimierz Nowosielski już niebawem w Słupsku!

16 stycznia 2018r. | Drukuj

Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku wspólnie z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Fundacją PRODIRE i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich Oddział Gdańsk zaprasza na 7 spotkanie w cyklu Słupskich Czwartków Literackich–25 stycznia 2018 roku o godz. 17.00 do Sali Rycerskiej w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku

Gościem będzie Kazimierz Nowosielski, który zaprezentuje swoje szkice i eseje oraz tomiki poezji, zwłaszcza ostatni Przykładanie ręki (Sopot 2015), który w 2016 roku był nominowany do Orfeusza–Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego.

materiały prasowe

Kazimierz Nowosielski–polski krytyk sztuki i poeta, profesor nauk humanistycznych, zajmuje się historią literatury polskiej oraz dziejami dwudziestowiecznego malarstwa.Opatrzył wstępem albumy malarstwa m.in: Hugona Laseckiego, Włodzimierza Łajminga, Jana Miśka i Jadwigi Lisieckiej. Jego wiersze były tłumaczone na języki: niemiecki, rosyjski, słowacki i czeski. Autor licznych publikacji naukowych, esejów i tomów wierszy. W latach 1989-1990 prezes Gdańskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, obecnie zatrudniony w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Mieszka w Gdańsku.

Wśród jego publikacji na uwagę zasługują szkice i eseje: Ryzyko obecności. Doświadczenie biograficzne i powieść chłopska(Warszawa 1983), Przestrzeń oczekiwania. Historia, natura, sacrum we współczesnej poezji polskiej(Gdańsk 1993), Troska i czas. Szkice o poezji i przemijaniu(Gdańsk 2001), Dar zamieszkiwania. Eseje o doświadczeniach i wartościach(Pelplin 2002), Dobrze się spotkać. O esejach, listach i rozmowach z pisarzami(Gdańsk 2008), Galeria. O wybranych malarzach i malarstwie współczesnym(Pelplin 2008), Przez Ojczyznę i dalej… Szkice o literaturze i wartościach(Warszawa 2015), oraz tomiki poetyckie: Miejsce na brzegu(Gdańsk 1975), Stan skupienia(Gdańsk 1977), Dotkliwa obecność(Warszawa 1981), Codzienna zapłata(Gdańsk 1983), Najbliższa dal. Z wierszy dawnych i nowych(Gdańsk 1989), Uparte oddychanie(Warszawa 1989), Wiersze wybrane(Gdańsk 1990), Wilga i deszcz(Gdańsk 1994), Z księgi darów(Gdańsk 1997), Znikliwa odwieczność(Gdańsk 1999), Ziarno i wiatr(Pelplin 2003), Okno od północy(Pelplin 2012), Przykładanie ręki(Sopot 2015).


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Także kaszubskiego
Niemała gratka dla słupskich maturzystów. Targi Edu Day już jutro!
W Powiecie słupskim powstały nowe Punkty Rejestracji Pojazdów
LGD Dorzecze Łeby przedstawia harmonogram konkursów
Na podstawie 17 zdjęć odtworzyli malowidło zniszczone przez hitlerowców. „Niebo polskie” wraca na swoje miejsce
Pierwszy jubileusz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sycewicach
Orzeczenie w sprawie OMT poznamy 27 lutego
Konferencja o różnorodności językowej w Senacie RP

Najnowsze komentarze