XVI Kaszubskie Dyktando w Bojanie

07 listopada 2017r. | Drukuj

Już 16. raz uczniowie oraz dorośli wzięli udział w konkursie Kaszubskiego Dyktanda. W tym roku gospodarzem zostało Bojano, a wydarzenie odbyło się w pięknym kompleksie szkolno-sportowym przy ul. Wybickiego 38. Kaszubskie Dyktando realizowane jest dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

fot. kaszubi.pl

Rejestracja uczestników odbywała się od godz. 8 do 10 a zaraz po niej wszyscy udali się na halę sportową, gdzie przy muzyce Gminnej Orkiestry Dętej Gminy Szemud wydarzenie zapoczątkowali przewodnicząca rady gminy Szemud – Aleksandra Perz oraz Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski. Po uroczystym wprowadzeniu sztandarów wspólnie odśpiewano 2 hymny – polski oraz kaszubski. Następnie gości oficjalnie przywitał prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – Edmund Wittbrodt – życząc wszystkim wszëtczégò bëlnégò oraz połamania piór! Regulamin oraz kwestie organizacyjne omówiły Justyna Pomierska oraz Danuta Pioch, a zaraz po tym uczestnicy konkursu wybrali się do przydzielonych sal. Do I etapu Dyktanda przystąpiło 243 uczestników!

W czasie sprawdzania prac przez nauczycieli języka kaszubskiego uczestników jak i innych przybyłych gości czekał szereg atrakcji. Każdy miał możliwość zapisania się na niezwykle ciekawe warsztaty m.in. plastyczne czy też tańców kaszubskich. Na głównej scenie natomiast dzieci miały przyjemność uczestniczyć w spektaklach „Kota w butach” oraz „Czarodziejskiego Krzesiwa”. W międzyczasie miały miejsce również występy wokalne dzieci oraz zespołów regionalnych tj. Krośnięta czy Koleczkowanie. Fanów słodkości czekało mnóstwo kaszubskich wypieków jak i kolorowa wata cukrowa.

W tym roku w związku z reformą szkolnictwa zmienił się system kategorii, do których zostali przydzieleni uczestnicy Dyktanda. Pierwszy raz w historii pisano w 8 kategoriach, ponieważ dodatkowo w tym roku walczono również o nagrodę Arcymistrza Dyktanda Kaszubskiego.

Jeszcze przed ogłoszeniem laureatów tegorocznej edycji rozdano nagrody dla najlepszych maturzystów z j. kaszubskiego. Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remùsowi Drëszë” podjeło się kontynuacji dzieła PP. Ewy i Grzegorza Szalewskich, którzy byli pomysłodawcami tego wyróżnienia. Nagrody wręczyła Wanda Lew-Kiedrowska, a laureatami zostali:

1. Malwina Laska (matura 2015)

2. Ewelina Stefańska (matura 2016)

3. Gracjan Fopke (matura 2017)

 


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz