Fot. Jan Maziejuk

Podczas wczorajszej sesji Rady Powiatu Słupskiego radni jednogłośnie wsparli inicjatywę uruchomienia ośrodka przeszczepowego w Słupsku. Radni na ten cel przekazali kwotę 50 tyś zł. Nie jest wykluczone, że samorząd powiatowy w najbliższym czasie zdecyduje się na większe wsparcie tej inicjatywy.

Fot. Jan Maziejuk

W ramach obecnie funkcjonującego oddziału hematologicznego w Słupsku rocznie leczonych jest prawie 3 tysiące chorych na nowotwory krwi. Nie maja oni jednak  w Słupsku możliwości dokonania autoprzeszczepu szpiku kostnego, a często bez takiego zabiegu wyleczenie nie jest możliwe. Obecnie pacjenci ze Słupska i regionu kierowani są do Gdańska, gdzie na przyjęcie oczekują ponad miesiąc.

Biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowań na nowotwory krwi, uruchomienie ośrodka przeszczepowego w Słupsku jest bardzo ważne. Tym bardziej, że słupska placówka dysponuje wykwalifikowaną kadrą, której brak jest najczęściej barierą do uruchomienia tego typu oddziałów.

Problemem są pieniądze, szpital ma ograniczone możliwości finansowe, a na sfinansowanie takiej inwestycji, polegającej na utworzeniu ośrodka transplantologicznego w Słupsku potrzeba około trzech milionów złotych. Stąd prośba skierowana do pozostałych samorządów z regionu słupskiego o dofinansowanie tej bardzo potrzebnej dla naszych mieszkańców inwestycji.

W listopadzie br. planuje się zorganizowanie w Starostwie spotkania z władzami samorządowymi, kierownictwem szpitala oraz przedstawicielami samorządu wojewódzkiego. Celem spotkania będzie ustalenie dalszych działań, które doprowadzić mają do utworzenia ośrodka przeszczepowego w Słupsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.