mat. prasowy

Już 15 listopada zapraszamy do słupskiej Herbaciarni w Spichlerzu Richtera  na spotkanie autorskie z prof. Agnieszką Tetrycz-Puzio z Instytutu Historii i Politologii Akademii Pomorskiej w Słupsku, które będzie dotyczyło jej najnowszej publikacji pt. „Polscy krzyżowcy”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00.

mat. prasowy
 
Agnieszka Teterycz- Puzio, absolwentka UMCS w Lublinie, obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Pomorskiej w Słupsku. Na słupskiej uczelni pełni także funkcje kierownika Zakładu Historii Średniowiecznej, a także studiów doktoranckich na kierunku historia. Zajmuje się dziejami polskiego średniowiecza, szczególnie zaś procesami zachodzącymi w Małopolsce i na Mazowszu w okresie rozbicia dzielnicowego (stosunki małopolsko-mazowieckie, pozycja możnowładztwa, organizacja administracji, działalność książąt i księżnych okresu rozbicia dzielnicowego,mentalność i codzienność ludzi średniowiecza ).

Kilka informacji na temat najnowszej książki:

W epoce średniowiecza Polacy, tak jak inni Europejczycy, wędrowali do Ziemi Świętej jako waleczni krzyżowcy lub pobożni pielgrzymi . Te elementy wypraw wzajemnie się przeplatały. Motywacje podjęcia tak dalekich eskapad były różne: od religijnych poprzez chęć przeżycia przygody, wypełnienie zobowiązań sojuszniczych a nawet żal po złamanym sercu… Polacy wracali odmienieni, o czym świadczą świadectwa ich energicznych działań: nowe fundacje, budowle i instytucje.

Podróżowali polscy władcy, dygnitarze, a także bogatsi rycerze a nawet mieszczanie. Wśród krzyżowców i pątników widzimy tak znane postaci, jak: Henryk Sandomierski, Bogusław X Pomorski czy Jan Długosz.

Jednak wyprawy krzyżowe na Bliski Wschód nie rozbudzały w Polsce aż tak wielkich namiętności, jak to było w przypadku naszych sąsiadów Czechów czy nawet Skandynawów. Co było tego przyczyną?

Autorka zbiera wszystkie możliwe informacje na ten temat i próbuje odpowiedzieć na to pytanie. Z książki dowiemy się nie tylko kto, kiedy i dlaczego, ale przede wszystkim poznamy ówczesne ceny, środki lokomocji, szlaki i relacje ze spotkań z obcymi.

Wszystkich miłośników epoki, jak i ogólnie dziejów Polski zapraszamy do fascynującej lektury historii wypraw Polaków do Ziemi Świętej. A żeby dowiedzieć się czegoś przed przeczytaniem ww. książki, warto przybyć na spotkanie autorskie do słupskiej Herbaciarni.

Organizatorami ww.wydarzenia są:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.