Zmarł prof. Edward Breza

19 października 2017r. | Drukuj

12 października 2017 r. odszedł od nas człowiek wielkiego formatu i wielkiej wiedzy, prof. Edward Breza. Msza święta żałobna odbędzie się w czwartek 19 października o godz. 12 w Kościele św. Bernarda w Sopocie przy ul. Abrahama 41. Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia na cmentarzu komunalnym w Sopocie przy ul. Malczewskiego.

fot. Arek Wegner/kaszubi.pl

Prof. Edward Breza urodził się w 1932 r. w Kaliszu koło Kościerzyny, ale od kilkudziesięciu lat mieszkał w Sopocie. Był wybitnym językoznawcą, szczególnie zasłużonym dla języka kaszubskiego, a także doskonałym pedagogiem, mającym olbrzymi wpływ na kształtowanie młodego pokolenia polonistów i kaszubologów na Pomorzu.

W swoim dorobku naukowym miał ponad 2200 publikacji naukowych i popularnonaukowych. Do najważniejszych należą m.in. Toponimia powiatu kościerskiego (1974), 3 tomy publikacji Nazwiska Pomorzan: pochodzenie i zmiany (2000,2002,2004). Wspólnie z prof. Jerzym Trederem napisał: Zasady Pisowni Kaszubskiej (od 1975 roku dwa wydania), Gramatyka kaszubska. Zarys popularny (1982), Sytuacja socjolingwistyczna kaszubszczyzny (2000). W ostatnich latach nakładem Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego ukazały się ksiązki: Zalety imionami ludzi (2014), Słowo Pańskie trwa na wieki. Ze studiów nad słownictwem religijnym (2015) oraz wydana w 2017 r. Imiona Boga i bóstw oraz NMPanny imionami ludzi.

Prof. Breza był wieloletnim członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, przewodniczącym Komisji Oświaty przy Zarządzie Głównym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w latach 1975–1984, przewodniczącym Rady Języka Kaszubskiego w latach 2007-2010 oraz wieloletnim wiceprzewodniczącym RJK; od 2006 roku przewodniczącym Komisji Standaryzacji i Normalizacji Języka Kaszubskiego przy RJK oraz przewodniczącym zespołu ds. orzekania o znajomości języka kaszubskiego na potrzeby nauczania. Od lat był również zaangażowany w organizację Kościerskich Targów Książki „Costerina”.

Pełny biogram prof. Edwarda Brezy można znaleźć pod poniższym linkiem:

https://fil.ug.edu.pl/strona/14867/edward_breza

Źródło: kaszubi.pl


Tagi:

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

O represjach wobec Polaków w Związku Sowieckim już jutro w Miejskiej Bibliotece w Słupsku
Słupscy doktoranci historii już jutro zapraszają na obrady!
SŁUPSKIE CENTRUM KULTURY KASZUB zaprasza na nowy cykl kulturalny pt. CZYTANIE KASZUB-CZËTANIÉ KASZËB
Koniec etnofilologii kaszubskiej na Uniwersytecie Gdańskim?
Charytatywny weekend w Potęgowie – zbiórka krwi oraz Bieg Dar Serca
W gdańskiej Filharmonii odbędzie się niezwykły koncert z okazji 100-lecia Niepodległości Polski i Łotwy
Babie Lato w swołowskiej Zagrodzie już w najbliższą sobotę
W Wejherowie wystąpi Studio Accantus

Najnowsze komentarze