Planujesz emeryturę od 1 października? Już możesz złożyć wniosek!

31 sierpnia 2017r. | Drukuj

Od 1 października przywrócony zostaje wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. W związku z tym w ostatnim kwartale 2017 r. na Pomorzu może przybyć ponad 18 tys. „nowych” emerytów. Osoby zainteresowane przejściem na zreformowaną emeryturę mogą składać wnioski o świadczenie już od 1 września.

fot. sxc.hu

W całym kraju do końca roku z obniżonego wieku emerytalnego może skorzystać ponad 330 tys. osób. Nie oznacza to jednak, że wszyscy zdecydują się na to już teraz. 20 proc. potencjalnych emerytów zadeklarowało bowiem kontynuację pracy zawodowej, a blisko 30 proc. zastanawia się jeszcze nad podjęciem decyzji o emeryturze. Niemniej jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych spodziewa się od 1 września zwiększonej liczby wniosków. Nie będzie to jednak miało wpływu na pracę urzędu, który jest na tę okoliczność przygotowany. W każdej placówce jest starannie przeszkolony zespół pracowników. Jego wielkość jest dostosowana do możliwej ilość klientów, którzy złożą wniosek. Choć z naszych szacunków i rozmów z klientami wynika, że wniosków będzie zdecydowanie mniej niż 330 tys. to ZUS jest gotowy do obsługi każdej ich liczby. ZUS na rozpatrzenie wniosku ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia uprawnień emerytalnych. Obecnie terminowość wydawania decyzji emerytalnych wynosi 99,5 proc. Nie ma więc powodów do obaw co do terminowego przyznawania świadczeń.
Emerytura przyznawana jest, co do zasady, na wniosek osoby zainteresowanej.

Wniosek o emeryturę składamy na formularzu EMP. We wniosku należy wpisać m.in. swoje dane oraz podstawę ubiegania się o emeryturę, a także określić jakie świadczenia pobierało się do tej pory. Do każdego formularza dołączona jest szczegółowa instrukcja jak prawidłowo go wypełnić. Wnioski można też składać elektronicznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Tą drogą można też zarezerwować wizytę dzięki czemu umówimy się na konkretną godzinę i unikniemy oczekiwania w kolejce.

Osoby, które mają wątpliwość bądź pytania dotyczące reformy emerytalnej nadal mogą skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego, który wyjaśni np. od czego zależy wysokość emerytury, a także wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia oraz pomoże wypełnić dokumenty.


Opublikowano w: WiadomościWiadomości LITE
Tagi: ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Darmowy kurs języka esperanto w Słupsku. Trwają zapisy
Wiele tematów poruszono podczas wczorajszego Konwentu Wójtów i Burmistrzów Powiatu Słupskiego
Pasażerowie słupskiego PKSu: wożą nas jak worki z ziemniakami
W Gdyni otwarto aleję Andrzeja Wajdy
Mieszkańcy wybrali. Wyniki Kobylnickiego Budżetu Obywatelskiego
Kamienne Gody Jadwigi i Alojzego Groth z Tuchomia
W tym roku gościem słupskiej Konferencji Naukowej Doktorantów będzie znany publicysta Piotr Zychowicz
Już w najbliższą sobotę Słupsk ponownie stanie się miejscem obrad doktorantów historii

Najnowsze komentarze