fot. nadesłane

Tłumy przewinęły się w niedzielne popołudnie podczas XII Festynu Kaszubskiego w Baninie. Przyciągnął ich ciekawy program imprezy, mnóstwo różnych atrakcji oraz dobra aura.

fot. nadesłane

– Specyfiką Banina jest ogromny rozwój wsi, a przez osiedlanie się tu wielu nowych ludzi z różnych regionów kraju. Ten festyn wpisuje się znakomicie w wydarzenia integrujące mieszkańców wsi, dlatego z radością go otwieram. Wszëtczégò bëlnégò! – podkreślił podczas rozpoczęcia burmistrz Gminy Żukowo, Wojciech Kankowski. Otworzył on imprezę wraz z  przewodniczącym Rady Miejskiej Witoldem Szmidtke, proboszczem parafii ks. dr. Danielem Knapińskim oraz Elżbietą Pryczkowską- prezesem Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie, głównym organizatorem uroczystości. Rozdali oni także nowe legitymacje członkowskie. Otrzymali je Justyna i Dawid Czepli z Lnisk oraz Piotr Ceynowa.

Na festynowej scenie królowała kaszubszczyzna i to zarówno w wydaniu tradycyjnym, jak i współczesnym. Licznie zebranej widowni bardzo podobały się piosenki w wykonaniu „Spiéwné kwiôtczi”. Grupa kończy nagrania do swej trzeciej płyty. Jeśli wszystko się powiedzie będzie ona promowana już na gwiazdkę tego roku. Podobnie jak debiutancka płyta  solistki Weroniki Pryczkowskiej – studentki III roku Akademii Muzycznej. Na festynie wykonywała ona utwory po kaszubsku, polsku i angielsku. Nurt tradycyjny reprezentowała kapela „Bufet” z Kartuz. Grupa „Amatizernoga” zaprezentowała spektakl teatralny. Przygotowali go Katarzyna Kankowska-Filipiak, Robert Groth i Szymon Jancen z młodzieżowych klubów kaszubskich „Cassubia” i „Òska”.

Głównym punktem programu był godzinny występ finalistów ubiegłorocznej edycji Kaszubskiego Idola. Wystąpiło aż dziesięciu uzdolnionych wokalistów, którzy śpiewali po kaszubsku zarówno oryginalne utwory, jak i tłumaczenia przebojów światowych. Wszyscy otrzymali na pamiątkę książkę wydaną przez Oddział w Baninie o tytule „Kaszëbskô młodëch rewòlucjô”, która opisuje współczesne działania młodej inteligencji kaszubskiej. Dostali oni także egzemplarze płyty zespołu „Młodzëzna”.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”763″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”1″ thumbnail_width=”145″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”default” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Uczestnicy festynu w Baninie, największej niegminnej wsi powiatu kartuskiego, nie pozostali też bierni wobec nieszczęścia, jakie dotknęło dużą część Kaszub, w tym gminę Sulęczyno. Na ten cel zlicytowano trzy piękne obrusy kaszubskie przekazane przez hafciarkę z Banina Aleksandrę Hinc.

Na placu festynowym było także mnóstwo atrakcji, począwszy od ciast i chleba ze smalcem, a kończąc na karuzeli i zjeżdżalni. Były także stoiska z makijażem, malowaniem, jeszcze inne promowały zdrowy styl życia. Szczególnym wyróżnikiem były dwa stoiska z pamiątkami kaszubskimi. Odbyły się także rozgrywki piłkarskiego. Zwyciężyła młodzież z Banina przed Przyjaźnią, Pępowem i Miszewem.

Festyn kaszubski w Baninie zorganizowany był już po raz dwunasty. Z kilku względów był na pewno najbardziej udany z wszystkich dotychczasowych, przede wszystkim z uwagi na imponującą frekwencję. Nie bez znaczenia była tu postawa rad sołeckich Banina, Miszewa i Rębiechowa, którzy – wraz z sołtysami – intensywnie włączyli się do współpracy. Podobnie jest w przypadku licznie obecnych radnych. Festyn wykazał pozytywny przykład wspólnego działania opartego o kulturowość kaszubskiego regionu. Na szczególne słowa uznania zasługują wszyscy członkowie Zarządu ZKP w Baninie, którzy poświęcając swój czas włożyli wiele trudu w sprawną organizację imprezy. Finansowo imprezę wsparł Urząd Gminy w Żukowie, a także lokalni sponsorzy.

Jan Dosz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.