Słupsk będzie miał swój Punkt Esperanto. Otwarcie już wkrótce!

14 lipca 2017r. | Drukuj

W związku z tym, że rok 2017, decyzją Rady Miasta, został uznany rokiem Ludwika Zamenhofa w Słupsku oraz 130. rocznicą powstania języka esperanto, 20 lipca 2017 roku w Filii nr 8 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Słupsku na ul. Braci Gierymskich 1, o godz. 17.00 odbędzie się uroczyste otwarcie Punktu Esperanto. W czasie tego wydarzenia będzie można zapoznać się z bogatym dorobkiem literatury esperanckiej zarówno w formie oryginalnych publikacji, jak i w postaci tłumaczeń z międzynarodowej twórczości piśmienniczej.

Ludwik Zamenhof / fot. wikipedia

Kilkaset wydawnictw esperanckich, które będą udostępniane w Filii nr 8 MBP, znalazło się tam za sprawą starań Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto, a także zaangażowania darczyńców z Polski i zagranicy. Dodatkowo zostanie zorganizowana wystawa pod tytułem „130 lat języka esperanto”, prezentująca dzieje i rozwój języka esperanto w Polsce i na świecie.

Ludwik Zamenhof (1859-1917) – wychowany w ubogiej rodzinie żydowskiej i zarazem twórca esperanto, czyli najbardziej znanego oraz rozpowszechnionego sztucznego języka pomocniczego – wielokrotnie przyczynił się do rozsławienia Polski na arenie międzynarodowej. W 1959 roku Komitet Wykonawczy UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury) uznał go za jedną z wielkich postaci ludzkości, a jeszcze wcześniej, gdyż w 1910 roku, Ludwik Łazarz Zamenhof został po raz pierwszy nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Urodził się i dorastał w wielokulturowej społeczności Białegostoku, złożonej głównie z Polaków, Żydów, Rosjan i Niemców. Natomiast pracował jako okulista i zmarł w Warszawie. Pochowano go 16 kwietnia 1917 roku na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej.

Esperanto to nie tylko język, w ocenie części lingwistów jeden z łatwiejszych do opanowania, a w brzmieniu podobny do włoskiego, ale też idea, której celem jest umożliwienie ludziom z całego świata porozumienia w duchu pokoju i przyjaźni przy pomocy wspólnego, neutralnego języka. Za jego początek uznaje się rok 1887. Wówczas ukazała się książka zatytułowana Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny, pod pseudonimem Doktor Esperanto, który oznaczał „doktora mającego nadzieję”. Chociaż trudno oszacować dokładną liczbę użytkowników esperanto na całym świecie, a dane podawane przez entuzjastów tego języka są czasami wyolbrzymione, to najmniejsza liczba osób na co dzień posługujących się esperanto wynosi nie mniej niż 50 tysięcy ludzi. Istnieją również liczne stowarzyszenia i organizacje propagujące jego przesłanie. Na wniosek Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto, po zaakceptowaniu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – profesor Małgorzatę Omilanowską – język esperanto został wpisany na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski w dniu 31 października 2014 roku.

W spotkaniu uczestniczyć będzie między innymi Jolanta van Holstein – sekretarz Międzynarodowego Instytutu Esperanto w Hadze, która w latach 1988 – 1990 pełniła również funkcję przewodniczącej Klubu Języka Esperanto w Słupsku. Głos zabierze też Edward Kozyra – przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto z siedzibą w Słupsku. Tematem dyskusji będzie przede wszystkim historia języka esperanto w Słupsku, działalność słupskich esperantystów i popularyzacja esperanto oraz idei Ludwika Zamenhofa.

Organizatorem spotkania jest Polskie Stowarzyszenie Europa-Demokracja-Esperanto, Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku i Studenckie Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej w Słupsku. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Mariusz Borysiewicz

Polskie Stowarzyszenie Europa-Demokracja-Esperanto


Tagi: , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Słupsku otwarto punkt esperanto
Rusza program profilaktyki boreliozy w powiecie słupskim. Bezpłatne badania dla mieszkańców!
W Słupsku gościł Cezary Łazarewicz
Lęborskie Dni Jakubowe już za kilka dni!
Już jest oficjalny klip do utworu „Muszkieterowie Szpiku”. Zobacz koniecznie
Słupsk będzie miał swój Punkt Esperanto. Otwarcie już wkrótce!
Cezary Łazarewicz w Słupsku. Zapraszamy do Spichlerza Richtera
Chcesz uczyć języka kaszubskiego? Zapisz się na Studia Podyplomowe w Akademii Pomorskiej w Słupsku

Najnowsze komentarze