Spotkanie z posłami PO w Tczewie - GazetaKaszubska.pl

Spotkanie z posłami PO w Tczewie

Posłowie E. Drozd, K. Szumilas, A. Korol i R. Miller spotkali się w Tczewie (27.06.2017) z członkami i sympatykami PO. Referendum oświatowe, polityka społeczna, funkcjonowanie państwa oraz budowa anty-PiS-owskiego bloku wyborczego, to główne tematy spotkania. Parlamentarzyści PO, dodajmy znakomicie przygotowani, często odwoływali się do opinii i refleksji zebranych.
Spotkanie z posłami PO w Tczewie Jan Kulas
 
Członek Rady Naczelnej ZKP, były Poseł RP.
29 czerwca 2017r.

Z inicjatywy Klubu Parlamentarnego PO i miejscowych tczewskich działaczy PO na czele z pełnomocnikiem Biura Poselskiego Bartoszem Paprotem doszło 27 czerwca 2017 roku do spotkania z grupą posłów. Do Tczewa przybyli, i to punktualnie, parlamentarzyści z południa Polski, a więc Ewa Drozd z Głogowa, Krystyna Szumilas z Górnego Śląska i Rajmund Miller z Nysy. Ziemię Gdańską reprezentował poseł Adam Korol. Jak się okazało parlamentarzyści ci pracują w następujących komisjach sejmowych: Komisji Edukacji Narodowej, Komisji Zdrowia oraz Komisji Sportu. Posłowie okazali się znakomicie przygotowani do spotkania i rzeczowo, spokojnie i wnikliwie odpowiadali na zgłoszone pytania i uwagi. Dość często, co raczej dotychczas należało do rzadkości, odwoływali się do opinii i spostrzeżeń zebranych członków i sympatyków PO. Po części ogólnej, znaleźli również chwilę czasu na indywidualne rozmowy. Nie przypadkiem parlamentarzystów PO żegnano brawami i z wyrazami sympatii.

Generalnie spotkanie z parlamentarzystami PO miało merytoryczny i nacechowany troską o przyszłość Polski charakter. Prawie każdy z uczestników spotkania starał się zabrać głos i postawić konkretne pytanie. Zrobiła się spora kolejka. Taka formuła spotkania spotkała się z uznaniem posłów-gości. Wśród głównych wątków i tematów spotkania, trzeba odnotować:

 • reforma edukacji, obrona gimnazjów, szkodliwość deformy edukacji w wykonaniu rządu premier B. Szydło, konsekwentne domaganie się referendum oświatowego
 • problematyka rodzinna, akceptacja programu 500 plus, prezentacja dokonań rządu PO-PSL na rzecz rodziny
 • praca i konsultacje nad nowoczesną polityką społeczną
 • kwestia sieci szpitali i dostępności do świadczeń medycznych
 • zagrożony ustrój samorządu terytorialnego i pokusa rządzących do zmiany ordynacji wyborczej, pomimo werbalnych deklaracji o odłożeniu tej kwestii
 • rola Kościoła w życiu publicznym
 • nieprawdziwy i propagandowy wymiar telewizji publicznej
 • problem zawłaszczonego patriotyzmu i tożsamości narodowej przez partię rządzącą
 • udział wolnych obywateli w mediach społecznościowych
 • sprawa przywództwa w PO
 • kwestia niedziel pracujących

Po spotkaniu z parlamentarzystami PO nasuwa się kilka podstawowych konstatacji. Po pierwsze, należy regularnie organizować spotkania konsultacyjne i uważnie wsłuchiwać się w głosy i oczekiwania obywateli. Po drugie, trzeba dotrzeć do społeczeństwa z informacjami o dokonaniach rządu PO-PSL, szczególnie w zakresie polityki prorodzinnej: urlopy macierzyńskie i tacierzyńskie, żłobki, przedszkola, 1 000 zł dla każdej matki przez cały pierwszy rok wychowywania dziecka, Karta Dużej Rodziny. Po trzecie, oczekuje się większej aktywności ze strony kierownictwa PO, szczególnie w mediach. Po czwarte, wobec pewnego monopolu telewizji publicznej i różnych zachowań telewizji prywatnych, wskazane jest bezpośrednie komunikowanie i jeszcze w większym stopniu prezentowanie opinii i stanowisk w mediach społecznościowych. Po piąte, głównym zadaniem i wyzwaniem PO jest zbudowanie silnego i dynamicznego anty-PiS-owskiego bloku wyborczego. Po szóste, ważne też jest odbudowywanie klimatu nadziei i zdolności do pokonania PiS w kolejnych kampaniach wyborczych (wybory samorządowe 2018, wybory parlamentarne 2019, wybory prezydenckie 2020).

„Zagrożona jest demokracja w Polsce” – to zasadnicza konstatacja, refleksja po spotkaniu z parlamentarzystami PO. Dlatego z tym przesłaniem należy docierać do jak najszerszych i różnorakich kręgów społecznych, jak też indywidualnie do poszczególnych obywateli.

Jan Kulas


Opublikowano w: Komentarze i opinie
Tagi:
 
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz