III Słupski Festiwal Historyczny już za nami

14 czerwca 2017r. | Drukuj

Koło Naukowe Historyków Akademii Pomorskiej wraz z Instytutem Historii i Politologii AP, Gminą Słupsk oraz Centrum Kultury i Biblioteką Publiczną Gminy Słupsk  w dniach 9-10 czerwca br. zorganizowało III edycję Słupskiego Festiwalu Historycznego. Gazeta Kaszubska jest patronem medialnym tego wielkiego, historycznego wydarzenia.

Fot. Jan Maziejuk

9 czerwca br. przestrzenią Festiwalu był w godz. 9:00–14:00 (konferencja współorganizowana z Polskim Towarzystwem Historycznym 15:00–17:00) Wydział Filologiczno-Historyczny AP w Słupsku, w dniu 10 czerwca br.– teren przy Parku Wodnym w Redzikowie w godz. 13:00 – 20:00.

Słupski Festiwal Historyczny to wydarzenie, które z dużym efektem popularyzuje różne aspekty historii wśród mieszkańców Słupska i całego Pomorza Środkowego. Festiwal ten powstał z inicjatywy studentów i doktorantów Koła Naukowego Historyków Akademii Pomorskiej. Ich główny cel działalności, to popularyzacja historii, który jest konsekwentnie realizowany za pośrednictwem licznych prezentacji, odczytów, spotkań autorskich i, oczywiście, przez organizację wielkiej imprezy w Akademii Pomorskiej–Słupskiego Festiwalu Historycznego.

Fot. Jan Maziejuk

Podkreślić należy, że sukcesem jest m.in. wzrost frekwencji na corocznych edycjach ww. wydarzenia, który staje się ważną motywacją do dalszych działań popularyzatorskich. W tym roku Słupski Festiwal Historyczny odbył się po raz trzeci. Pierwszego dnia w Akademii Pomorskiej na publiczność festiwalu czekały prelekcje, pokazy i wystawy, prowadzone zarówno przez zawodowych historyków, jak i pasjonatów historii, którzy prezentowali eksponaty ze swoich zbiorów. Sporo emocji zapewniły uczestnikom Festiwalu quizy historyczne oraz konkursy z nagrodami. Dużą atrakcją okazał się odtworzony  pokój reprezentacyjny z okresu 1880-1910. Damy, ubrane w piękne stroje, opowiadały o nich, a także o  spędzaniu czasu w bawialni i o czym plotkowano na szezlongu. Projekt ten był pomysłem członkini Koła Naukowego Historyków AP-Pani mgr Anety A. Dudy.

Nowością podczas Festiwalu była obecność karykaturzysty, Pana Dariusza Pietrzaka z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, który prezentował swoje umiejętności przygotowując dla odwiedzających ich karykatury.

Fot. Jan Maziejuk

Na koniec I dnia Festiwalu, w godz. 15:00-17:00, odbyła się Konferencja Naukowa  „Rodzinność–zgoda i konflikt w czasach nowożytnych”. Prowadzącymi spotkanie byli: dr hab. Agnieszka Jakuboszczak oraz dr hab. prof. UAM Aleksander Małecki. Konferencja została zorganizowana wspólnie z Polskim Towarzystwem Historycznym.

W sobotę 10 czerwca przestrzenią Festiwalu był teren przy Parku Wodnym w Redzikowie. Tego dnia uczestników wydarzenia przeniesiono w realia średniowiecznego świata ,dzięki grupie rekonstrukcyjnej–Drużynie Pomorskiej „Wilce”, która zaprezentowała obozowisko, warsztaty rzemieślnicze oraz kuchnię z okresu wczesnośredniowiecznego. Z kolei „Rycerstwo Ziemi Słupskiej” przedstawiło rynsztunek i uzbrojenie europejskiego rycerza, a działająca przy 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Grzmot” zaprezentowała zebranym umundurowanie oraz uzbrojenie I Morskiego Pułku Strzelców z Wejherowa, biorącego udział w obronie Pomorza w czasie niemieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku.

Fot. AP

II dnia Festiwalu odbyły się także pokazy i warsztaty ceramiki, rzeźbiarstwa, jak również krótkofalowców i aikido. Dzieci i dorośli uczestniczyli również w XIX-wiecznych zabawach. Wystąpiły zespoły muzyczne: Handszpaki ze swoimi utworami, inspirujący się kulturą słowiańską,  folkmetalowa Nyja, a także zespół PERCIVAL–jedna z największych gwiazd nurtu folk i metalfolk w kraju, zespół grający muzykę inspirowaną kulturą słowiańską oraz nordycką. Zabrali oni publiczność w świat żywej historii, świat legend, wierzeń rodzimych oraz muzyki znanej m.in. z gry Wiedźmin 3: „Dziki Gon”.

Fot. AP

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/kolohistorykowap/


Tagi: , , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze