Inwestytura Królewskiego Orderu Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Słupsku

16 maja 2017r. | Drukuj

W minioną sobotę słupszczanie mieli okazję zobaczyć, a niektórzy także uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu– inwestyturze Królewskiego Orderu Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, czyli uroczystemu nadaniu jednego z najstarszych polskich odznaczeń, trzem mieszkańcom Słupska: Danucie Sroce, Markowi Wójtowiczowi i Bronisławowi Nowakowi oraz kilkudziesięciu osobom z całej Polski.

Fot. Jan Maziejuk

Oprócz wymienionych kapituła orderu udekorowała kilku innych społeczników z naszego miasta Medalem 250-lecia Orderu Św. Stanisława. Byli to: ks. Józef Domińczak, ks. Jan Giriatowicz, Władysław Piotrowicz i Marian Boratyński. Kolejna w kraju, 164 taka uroczystość odbywała się w zabytkowym kościele pw. św. Jacka, a mszę świętą celebrował biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak. Wzięli w niej udział przedstawiciele Wielkiej Kapituły Orderu na czele z Wielkim Mistrzem dr. Marianem Królem, a także członkowie przeoratów wielkopolskiego, małopolskiego, śląskiego oraz wielu komandorii. Tak bogata oprawa wydarzenia, które dotąd najczęściej odbywało się w archikatedrach i katedrach dużych miast polskich wiąże się z powołaniem do życia Komandorii Słupskiej Królewskiego Orderu Św. Stanisława. Jej komandorem Wielki Mistrz mianował znanego słupskiego przedsiębiorcę, działacza społecznego i kawalera orderu, Grzegorza Rataja. W przeddzień uroczystości utworzona komandoria otrzymała sztandar.

Fot. Jan Maziejuk

Królewski Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika został ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 7 maja 1765 r. jako z jednej strony symbol walki z samowolą władzy, z drugiej zaś sposób na honorowanie osób zaangażowanych w działalność charytatywną i społeczną. W okresie zaborów order został zawłaszczony przez Rosjan i z tego względu nie restytuowano go po uzyskaniu niepodległości. Zrobił to dopiero prezydent RP na Uchodźstwie, Juliusz Nowina-Sokolnicki, reaktywując order w 1979 r. w Londynie, a w 2002 r. przenosząc siedzibę Wielkiej Kapituły do Polski.


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz