Inwestytura Królewskiego Orderu Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Słupsku

16 maja 2017r. | Drukuj

W minioną sobotę słupszczanie mieli okazję zobaczyć, a niektórzy także uczestniczyć w niezwykłym wydarzeniu– inwestyturze Królewskiego Orderu Św. Stanisława Biskupa i Męczennika, czyli uroczystemu nadaniu jednego z najstarszych polskich odznaczeń, trzem mieszkańcom Słupska: Danucie Sroce, Markowi Wójtowiczowi i Bronisławowi Nowakowi oraz kilkudziesięciu osobom z całej Polski.

Fot. Jan Maziejuk

Oprócz wymienionych kapituła orderu udekorowała kilku innych społeczników z naszego miasta Medalem 250-lecia Orderu Św. Stanisława. Byli to: ks. Józef Domińczak, ks. Jan Giriatowicz, Władysław Piotrowicz i Marian Boratyński. Kolejna w kraju, 164 taka uroczystość odbywała się w zabytkowym kościele pw. św. Jacka, a mszę świętą celebrował biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak. Wzięli w niej udział przedstawiciele Wielkiej Kapituły Orderu na czele z Wielkim Mistrzem dr. Marianem Królem, a także członkowie przeoratów wielkopolskiego, małopolskiego, śląskiego oraz wielu komandorii. Tak bogata oprawa wydarzenia, które dotąd najczęściej odbywało się w archikatedrach i katedrach dużych miast polskich wiąże się z powołaniem do życia Komandorii Słupskiej Królewskiego Orderu Św. Stanisława. Jej komandorem Wielki Mistrz mianował znanego słupskiego przedsiębiorcę, działacza społecznego i kawalera orderu, Grzegorza Rataja. W przeddzień uroczystości utworzona komandoria otrzymała sztandar.

Fot. Jan Maziejuk

Królewski Order Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika został ustanowiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 7 maja 1765 r. jako z jednej strony symbol walki z samowolą władzy, z drugiej zaś sposób na honorowanie osób zaangażowanych w działalność charytatywną i społeczną. W okresie zaborów order został zawłaszczony przez Rosjan i z tego względu nie restytuowano go po uzyskaniu niepodległości. Zrobił to dopiero prezydent RP na Uchodźstwie, Juliusz Nowina-Sokolnicki, reaktywując order w 1979 r. w Londynie, a w 2002 r. przenosząc siedzibę Wielkiej Kapituły do Polski.


Opublikowano w: SłupskWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: redakcja@gazetakaszubska.pl

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

W Słupsku otwarto punkt esperanto
Rusza program profilaktyki boreliozy w powiecie słupskim. Bezpłatne badania dla mieszkańców!
W Słupsku gościł Cezary Łazarewicz
Lęborskie Dni Jakubowe już za kilka dni!
Już jest oficjalny klip do utworu „Muszkieterowie Szpiku”. Zobacz koniecznie
Słupsk będzie miał swój Punkt Esperanto. Otwarcie już wkrótce!
Cezary Łazarewicz w Słupsku. Zapraszamy do Spichlerza Richtera
Chcesz uczyć języka kaszubskiego? Zapisz się na Studia Podyplomowe w Akademii Pomorskiej w Słupsku

Najnowsze komentarze